“1007 Yapay Zeka Alanında Kamu Yapay Zeka Ekosistem 2023 Çağrısı Başvuruları Başladı”

Değerli Araştırmacımız,

Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu yapay zekâ çözümlerinin geliştirilmesi, yapay zekâ alanındaki bilgi birikiminin bu çözümler için kullanılması ve yaygınlaştırılması amacıyla TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (1007 Programı) kapsamında T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığının (CBDDO) müşteri kurum olarak yer aldığı “Kamu Yapay Zeka Ekosistem – 2023” başlıklı çağrı, Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) tarafından 01.08.2023 itibari ile yayınlanmıştır.

Bu çağrıda

• Finans Teknolojileri,
• Akıllı Üretim Sistemleri,
• Akıllı Tarım, Gıda ve Hayvancılık,
• İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik
• E-Ticaret Teknolojileri
• Akıllı Eğitim Teknolojileri

temalarına yer verilmektedir.

Bu çağrıda ayrıca, proje başvurusu yapacak konsorsiyumun TÜBİTAK BİLGEM Yapay Zekâ Enstitüsü (YZE) ile başvuru öncesi bir iş birliği protokolü imzalaması ve bu iş birliği protokolünün proje önerisi ekinde sunulması gerekmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarının çağrı kapsamında belirlenen ihtiyaçları ve teknik isterler dokümanı https://tubitak.gov.tr/tr/destekler/kamu/ulusal-destek-programlari/1007/icerik-1007-cagrilari adresinde duyurulacaktır. İhtiyaçlar ve isterlere ilişkin teknik koordinasyon YZE tarafından sağlanacaktır.

Çağrıya ilişkin detaylı bilgilere ve başvuru sistemine http://ardeb-pbs.tubitak.gov.tr bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Çağrı başlıklarına yönelik hazırlanacak proje önerilerinin 31.10.2023 tarihine kadar sisteme kaydedilmesi gerekmektedir.

Çağrı dokümanına ulaşmak için tıklayınız.

Kamu Yapay Zekâ Ekosistemi – 2023 Çağrısı İletişim Bilgileri:

KAMAG İrtibat Noktası

Mehmet Baki KARAPINAR
mehmet.karapinar@tubitak.gov.tr
0312 – 298 13 13

Ahmet Haşim TOSLAK
ahmet.toslak@tubitak.gov.tr
0312 – 298 13 06

Saygılarımızla

TÜBİTAK – Araştırma Destek Programları Başkanlığı

TR