18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü mesajı

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI
“18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıl dönümünü gururla kutluyoruz.
Çanakkale Zaferi;  o dönem yaşamın her alanında yokluklarla mücadele eden milletimizin kendinden kat ve kat üstün ve her türlü donanıma sahip olan gelişmiş devletlere karşı kazandığı büyük bir destandır. 
Çanakkale Destanı;  modern Türkiye’nin öncüsü olmuştur.
Dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Edward Grey;   “Tarihteki hiçbir olay, Çanakkale muharebeleri’nde olduğu kadar yapılan plan ve öngörüleri boşa çıkartmamış, alınan kararları karıştırmamış ve belirlenen stratejik kuralları bozamamıştır.”  sözleri ile Çanakkale Destanının tarihsel önemini anlatmıştır.
Bütün dünya şunu bilmelidir; Çanakkale Zaferini dünya tarihine altın harflerle yazdıran kahramanları yetiştiren milletimiz, o kahramanların hatırasına yakışır nesilleri de elbette yetiştirmiştir, yetiştirmeye de devam edecektir.
Bugün genç kuşaklara ilham kaynağı olan “Çanakkale Ruhu” kıyamete kadar bu topraklarda var olmayı sürdürecektir.
Çanakkale’deki büyük destanı yazan kahramanlarımızın yapmış oldukları fedakârlığın bugünkü karşılığı Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlettir. Bunun ikinci bir alternatifi yoktur.
Başta Anafartalar Komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! / Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer. / Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhid’i… / Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.” ifadeleri ile nitelendirdiği vatan uğrunda sonsuzluğa erişen ve Çanakkale Zaferinin onurunu bizlere yaşatan şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.”
 
Prof. Dr. Aysun BAY KARABULUT
REKTÖR
 
TR