23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yılını büyük bir onur ve gururla kutluyoruz.
23 Nisan 1920 tarihi; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” diyerek vatanı parçalayarak paylaşmaya yeltenen azılı düşmanlara karşı direnişin başlatıldığı, milletin egemenliğinin bütün saldırı ve zorluklara göğüs gerilerek ilan edildiği destansı bir gün, bir dönüm noktası,  Anadolu’da yeniden var olmanın tarihe kaydedildiği gündür.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı;  bayrağın ve vatanın anlam haritasıdır, yüce milletimizin özgürlük ve bağımsızlık sembolüdür, istikbalden ve egemenlikten asla taviz verilemeyeceğinin dünyaya ilanıdır.
Türkiye Büyük Millet Meclisi; Kurtuluş Mücadelesinin gelecek nesillere ebediyete kadar çiğnetmeyeceği bir emanetidir. Bu nedenle tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 23 Nisan 1920 tarihinin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak armağan edilmesi çok anlamlıdır. Vatanın tehlikede olduğu en sıkıntılı günlerde bile çocuklarının yarınlarını düşünen bir millet olarak bugünde çocuklarımıza huzurlu bir vatan, büyük bir Türkiye bırakma hedef ve idealindeyiz.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı ve egemenliğin ilanına dair dönemin şartlarının bugün ve yarının nesillerince iyi bilinmesi, anlaşılması ve her zaman canlı tutulması gerekmektedir.  Bugün de 23 Nisan 1920 ruhuyla kardeşliğimizi, bütünlüğümüzü, birliğimizi muhafaza etmeye ve yüceltmeye devam edeceğiz.  
Bugün 23 Nisan’ı çocuklarımızın koronavirüs tedbirleri nedeniyle kutlayamıyor olması onları asla üzüntüye sevk etmesin. Bütün çocuklarımız bilsinler ki; bugünlerde alınan tedbirler onların yarınlarda daha sağlıklı, daha mutlu ve daha da büyük coşkularla bayram yapmalarını sağlamak içindir. Çocuklarımız ve gelecek nesiller dünya var oldukça çocuk bayramını kutlamaya ve yaşamayı sürdüreceklerdir.
100.yılını yürekten büyük bir onurla kutladığımız Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Kurtuluş Savaşı kadroları başta olmak üzere, vatanın her karışında yurt savunmasında şehit düşen kahramanlarımızı ve gazilerimizi de rahmet ve minnetle anıyor, Çocuk Bayramı olarak kutladığımız bu tarihi günün dünyanın bütün çocuklarına sağlık, mutluluk ve barış getirmesini diliyorum.
 
 
Prof. Dr. Aysun BAY KARABULUT
Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü
 
 
 
TR