(27.03.2024) [ARBİS] ICT-AGRI-FOOD 2024 yılı Çağrısı Açıldı

Değerli Araştırmacılar,

TÜBİTAK’ın ortak olarak yer aldığı ICT-AGRI-FOOD (ICT-enabled agri-food systems) Era-Net Cofund projesinin 2024 yılı çağrısı aşağıdaki temalar kapsamında 20/03/2024 tarihinde açılmıştır. Her tema altında yer alan detaylı açıklamalara Uluslararası çağrı metninden  ulaşabilirsiniz.

 

Çağrının Kapsadığı Tematik Alanlar:

KONU 1: Sürdürülebilir Tarım-Gıda Sistemleri için Yapay Zeka Araçları

KONU 2: Sanayi sonrası Tarım (post-industrial agriculture): Rejeneratif tarıma yönelik en iyi uygulamaları güçlendirme ve canlandırma amacıyla bilgi temelli ve dijital teknolojileri geliştirme

KONU 3: Tarımda Akıllı Karar Verme ve Yansıtma Sistemleri

KONU 4: Serbest Konu (Çağrı metninde belirtilen ana sorun/zorluklar hedef alınmalıdır.)

Proje sunacak uluslararası konsorsiyumun, çağrıya katılan en az üç farklı ülkeden fonlanacak olan üç farklı ortaktan oluşması gerekmektedir. Her ortak kendi ülkesinin fonlayıcı kuruluşu tarafından desteklenecektir. Çağrı kapsamında hazırlanacak ortak proje önerilerinde hem uluslararası çağrı başvuru koşullarına hem de ortak ülkelerin ulusal kural ve koşullarına uyma zorunluluğu bulunmaktadır.

 

Ortak arama için Uluslararası başvuru sisteminde yer alan Partnering Tool kullanılabilmektedir. Aynı zamanda ICT-AGRI-FOOD Meta Knowledge Base sayfasından sistemde kayıtlı kullanıcılara ve Calls sekmesinden daha önceki çağrılarda destek alan proje ekipleri ve proje bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

Çağrıya proje sunmak isteyen Türk araştırmacıların hem uluslararası çağrı ofisine (https://submission-ict-agri-food.ptj.de/call1), hem de TÜBİTAK’a başvuru yapması gerekmektedir. Ulusal proje başvuruları, Proje Başvuru Sistemi (https://uidb-pbs.tubitak.gov.tr) üzerinden yalnızca elektronik imza (e-imza) kullanılarak yapılabilmektedir. Söz konusu çağrı kapsamında ülkemizden sunulacak proje önerileri, TÜBİTAK 1071 Uluslararası Araştırma Fonlarından Yararlanma Kapasitesinin ve Uluslararası Ar-Ge İşbirliklerine Katılımın Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında desteklenecektir.

 

Çağrı sekretaryası tarafından Başvuru Adayları için 24 Nisan 2024 10:00-11:30 CEST saatleri arasında soru-cevap oturumlu Webinar düzenlenecek olup, başvurmayı düşünen araştırmacılarımızın katılımı önemlidir. Webinara kaydolmak için tıklayınız.

 

Çağrı ile ilgili detaylı bilgi edinmek, çağrı metni ve uluslararası başvuru sistemine ulaşmak için tıklayınız.

 

TÜBİTAK ilgili çağrı ulusal başvuru koşulları için tıklayınız.

 

Çağrı Takvimi:

Başvuru adayları için soru-cevap oturumlu Webinar: 24 Nisan 2024 10:00-11:30 CEST

 

Uluslararası proje önerilerin Ortak Çağrı Sekretaryasına ön kayıtları* için son tarih: 16 Mayıs 2024 13:00 CEST

*Proje ekiplerinin girişinin yapıldığı Önkayıt zorunlu olup, ön kayıt yapılmayan projeler için başvuru yapılamayacaktır.

 

Uluslararası proje önerilerin Ortak Çağrı Sekretaryasına sunulması için son tarih: 20 Haziran 2024 13:00 CEST

 

Ulusal ön başvurunun TÜBİTAK Proje Başvuru Sistemi (https://uidb-pbs.tubitak.gov.tr) üzerinden onaylanması için son tarih: 27 Haziran 2024 (17:30 TSİ)

 

Ulusal ön başvurunun TÜBİTAK PBS üzerinden elektronik olarak imzalanması için son tarih: 01 Temmuz 2024 (17:30 TSİ)

 

Çağrı İrtibat Kişileri:

Uluslararası Başvuru Koşulları hakkında bilgi için:

Dr. Meltem SOYDAN KARABACAK

Tarım, Ormancılık ve Veterinerlik Araştırma Destek Grubu (TOVAG)

e-posta: meltem.soydan@tubitak.gov.tr

Tel: 0312 298 12 64

 

 

TR