3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kapsamında Etkinlikler Yapıldı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü bu yıl Pazar gününe gelmesi sebebiyle 4 Aralık 2023 tarihinde üniversitemiz bünyesindeki Engelsiz MTÜ Koordinatörlüğü, MTÜ Kariyer Merkezi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun organizatörlüğünde “Farkındalık Yarat, Dayanışmayı Güçlendir” sloganıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.
Etkinlik engelli bireyler ile üniversitemiz öğrencilerinin eşlik ettiği yemek programı ile başladı. Rektör Prof. Dr. Recep Bentli yemek programına katılarak engelli bireyler ve aileleriyle sohbet ederek iyi dileklerde bulundu. Yemek programından sonra Battalgazi Konferans Salonu fuaye alanında yapılacak olan etkinliklere geçildi burada “Melekler ile Resim” isimli Down sendromlu bireylerin yapmış olduğunu çalışmaların yer aldığı resim sergisi açılışı yapıldı. Sonrasında engelli kadın bireylerin sergilediği “Külkedisi Sinderella” isimli tiyatro gösterisi için konferans salonuna geçildi.
Gösteriye Rektör Prof. Dr. Recep Bentli, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlhan Erdem, Prof. Dr. Orhan Gündüz, Genel Sekreter Doç. Dr. Ahmet Selim Özkan Akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Erdem, gösteri öncesi yapmış olduğu açılış konuşmasında; engelli, engelsiz tüm insanların hayatında her zaman engeller olur, güçlükler olur. Engelli vatandaşlarımızın engellerini aşmalarında onlara yardımcı olmalıyız. Bizim kültür ve medeniyetimizin, bu engelleri aşmada Türk toplumunun çok önemli bir artısı vardır. Çok sağlam bir aile yapısına sahibiz. Bu bizim için önemli bir kazançtır. Bu durum anne ve babalarımıza çok önemli yükümlülükler, sorumluluklar ve beraberinde sıkıntılar da getirmektedir. Biz de toplum olarak, kurumlar olarak bu engelleri aşmak için anne, babalarımızla iş birliği yaparak bu çocuklarımızı daha mutlu etmek için gerekenleri yapıyoruz. Burada yaptığımız da bu etkinliklerden birkaç tanesi. Tabiki engelleri aşmak bir güne mahsus bir şey değil, biz üniversite olarak her zaman için sizin emrinizdeyiz. Farklı etkinlikler yapmayı planlıyoruz. Dernek başkanımızla sohbet ederken kararlaştırdığımız bir etkinlik var, sizler için bir eğitim programı yapıp sonrasında hepinize diploma vermeyi planlıyoruz. Kurmuş olduğumuz Engelsiz Üniversite Koordinatörlüğümüz bünyesinde daha aktif olarak sizlerle buluşmayı düşünüyoruz. Üniversitemiz bünyesindeki engelli öğrencilerimiz ve personelimizin de hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bu etkinliklerin gerçekleştirilmesi konusunda bize yardımcı olan Down Sendromlular Derneği Başkanına ve Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne çok teşekkür ediyor iyi seyirler diliyorum.” dedi.
Sonrasında konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Recep Bentli: “Etkinliğimize geldiğiniz için çok teşekkür ederiz. Biz sadece sizleri 3 Aralık’ta hatırlamak istemiyoruz. Kapılarımız her zaman sizlere açık. Hocalarımız her zaman sizin yanınızda, Mart ayında inşallah planladığımız proje ile gençlerimize eğitim planlayıp diploma vereceğiz. Daha önce davet edilip gidemediğim Down sendromlu bireylerin işlettiği kafede çalışanlar için Kale Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde kendi işleri ile ilgili bir eğitim verilecek ve kendi işleri ile ilgili diploma vereceğiz. Dediğim gibi sadece 3 Aralık değil kapılarımız her zaman sizlere açıktır. Tekrar katıldığınız için teşekkür ediyorum.” dedi.
İzleyiciler tarafından büyük bir keyifle izlenen tiyatro gösteri sonrasında, Down sendromlu bireyler halk oyunu gösterilerini sergiledi. Gösteri sonrası engelli bireylere hediye takdimi gerçekleşti. Hediyeleri takdim edilen engelli bireyler ve katılımcılar müzik eşliğinde sahnede doyasıya eğlendi. Gösteri toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.
Program kapsamında katılımcılara kampüs turu düzenlendi. Sonrasında bir grup engelli bireyle Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü atölyesinde öğrenciler ve öğretim elemanları eşliğinde resim etkinliği yapıldı. Gruptaki bireyler büyük bir neşeyle resim çalışmalarını tamamlarken çok eğlendi. Etkinliğin son adımında Ampute Futbol Takımı ile okul personelleri arasında halı saha maçı yapılarak etkinlik son buldu.

TR