8. Dönem ÜTT Yeterlilik Eğitimleri Hakkında Bilgilendirme

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından yayınlanan 3 Temmuz 2015 tarihli “Beşeri ve Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre 01.01.2019 tarihinden itibaren ÜTT Yeterlilik Eğitimlerine en az ön lisans düzeyinde eğitime sahip kişiler katılabilecektir.

ÜTT Yeterlilik Eğitimleri için kayıtlar 27 Mart – 22 Nisan 2021 tarihleri arasında alınacaktır. Eğitimler 24 Nisan 2021 tarihinde başlayacak ve 9 Haziran 2021 tarihinde sona erecektir. Eğitimini başarı ile tamamlayanların 19 Haziran’da yapılacak ÜTT Yeterlilik Sınavı’na girebilmesi planlanmıştır. ÜTT Yeterlilik eğitimlerine kayıt olan kişilerin, eğitimini zamanında tamamlamak şartı ile 3 sınav hakkı vardır. Eğitimini zamanında tamamlayamayan, girmesi gereken sınava girmeyen / giremeyen kişiler sınav hakkını kullanmış sayılır. 3 sınav sonucunda da başarılı olamayan kişiler yeniden eğitim almak şartı ile tekrar 3 sınav hakkı kazanabilir. Yeniden eğitim ücreti güncel eğitim ücretinin %70’dir. 

ÜTT Yeterlilik Eğitim ücreti 760 TL’dir (KDV dâhil). Eğitim ücretine sınav ücretleri dâhil değildir. Sınav ücretleri daha sonra Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanacak olan sınav yapan üniversiteye ayrıca ödenecektir. Sınav ücretlerinin üniversitemiz ile ilgisi yoktur. Sınav yeri ilerleyen süreçte katılımcılara bildirilecektir.

Eğitime kayıt yapılmış, eğitim alıyor bile olsa ÜTT Yeterlilik Belgesi almamış kişilerin Beşeri Tıbbi Ürünlerin tanıtımını yapamayacağını hatırlatırız. Lütfen bu konuda bir yanılgıya düşmeyiniz. Bir kişinin eğitime kayıtlı olması o kişinin tanıtım yapabileceği anlamlına gelmemektedir.  

ÜTT Yeterlilik Eğitimi için önemli tarihler aşağıdaki tabloda görülebilir.

Başvuru Tarihleri

27.03.2021- 22.04.2021

Eğitim Başlangıç Tarihi

24 Nisan 2021

Eğitim Bitiş Tarihi

9 Haziran 2021

1. Sınav Tarihi

19 Haziran 2021

2. Sınav Tarihi

4 Eylül 2021

3. Sınav Tarihi

6 Kasım 2021

 

* Sınav takvimi Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından ilan edilmiştir. TİTCK’nın kararı ile mevcut sınav takvimine ek olarak yeni sınavlar açılabilir, var olan sınavlar ileri bir tarihe ertelenebilir. Mevcut sınav takvimine yeni sınav eklendiğinde, girebileceğiniz sınav tarihiniz öne alınabilir. Eğitime başvuran kişiler sınav takviminin değişebileceğini kabul etmiş sayılırlar.

ÜTT Yeterlilik Eğitimlerine başvuruda bulunmak için aşağıdaki işlemleri yapınız:

  1. Eğitim Ücreti Ödemesi

Ön kayıt işleminden sonra size banka ve hesap bilgisi konularında bilgilendirme yapılacaktır. Ödemenizi 27 Mart – 22 Nisan 2021 tarihleri arasında mesai saati bitimine kadar gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ödeme yapılmadan yapılacak başvurular RED edilecektir.

Ödemenin Yapılacağı banka ve hesap bilgileri;

Banka ve hesap bilgisi:

Banka Adı             :  Ziraat Bankası

Şube Kodu           :  1490 / Malatya Şubesi

Hesap Numarası :  90827881-5001

IBAN                       : TR1 10001001490908278815001

Hesap Adı              :  Malatya Turgut Özal Üniversitesi Hayat Boyu Öğrenme Uygulama Ve Araştırma Merkezi                                                                                                                                                   

Ücreti yatırırken işlem açıklamasına mutlaka TC Kimlik numaranızı, Adınızı Soyadınızı başvuruda bulunduğunuz dönemi yazdırın (Ör: “12345678901, Buket KARA, ÜTT 8. Dönem” gibi). Aksi takdirde tarafımızca sorumluluk kabul edilmeyecektir.

 DİKKAT!  Yatırdığınız eğitim ücretleri, ücreti yatırdığınızdan en geç 30 gün içerisinde başvuruda bulunmanız ve eğitimin başlamamış olması şartları ile iade edilebilir. Belirtilen sürelerden sonra yapılan ücret iade başvuruları kabul edilmemektedir. Lütfen banka dekontunuzu saklayınız.

  1. Başvuru İçin Gerekli Belgeler
  2. a) Nüfus cüzdanı önlü-arkalı taranmış hali (PDF formatında)
  3. b) Güncel vesikalık fotoğrafınızın taranmış hali (JPG veya JPEG formatında)
  4. c) En az ön lisans mezunu olduğunuzu gösteren e-devletten alınmış karekodlu ve barkodlu PDF formatında eğitim durum belgesi
  5. d) Ödeme işlemine ait dekontunuzun taranmış hali (PDF formatında)

*Eğer e-devletten eğitim durum belgesi alamıyorsanız lütfen aşağıdaki belgelerinizi kargo ile üniversitemize gönderiniz.

  1. a) Nüfus cüzdanı önlü-arkalı fotokopisi
  2. b) Güncel vesikalık fotoğrafınız (1 adet)
  3. c) En az ön lisans mezunu olduğunuzu gösteren eğitim durum belgenizin noter onaylı, ıslak imzalı ve mühürlü bir kopyası
  4. d) Ödeme işlemine ait dekontunuzun fotokopisi

Kargonun gönderileceği adresimiz:

MALATYA TURGUT ÖZAL  ÜNİVERSİTESİ

Beşeri ve Tıbbi Ürün Tanıtım Temsilcileri (ÜTT) Yeterlilik Eğitimi Birimi

Alacakapı Mahallesi Kırkgöz Caddesi No : 70 BATTALGAZİ / MALATYA

 3- İnternet Üzerinde Kayıt İçin Yapılması Gerekenler

 http://uttkayit.ozal.edu.tr adresine giriş yapılır. Ekranında görülen bilgiler eksiksiz olarak doldurulur.

Kayıt Sırasında aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

* Nüfus cüzdanınızı önlü-arkalı olarak tek bir PDF dosyası olacak şekilde tarayın (tarayıcı bulma imkanınınız yoksa cep telefonları için çekilen fotoğrafı PDF yapan uygulamaları – Camscanner gibi- kullanabilirsiniz). Lütfen ehliyet veya başka kimlik taramayın, sadece nüfus cüzdanınız kimlik belgesi olarak kabul edilmektedir. Aksi halde kaydınız onaylanmaz.

* Banka dekontunuzu üzerindeki yazılar okunacak şekilde PDF dosyası olarak tarayın.

* Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğrafınızı JPG/JEPG olarak tarayın. Fotoğrafı taradığınızda gerekirse etrafında kalan boşlukları ve fazlalıkları kesin.

* E-Devletten alacağınız barkodlu ve  karekodlu en az ön lisans mezunu olduğunuzu gösteren öğrenim durum belgenizi PDF olarak hazırlayın (belge e-devletten PDF olarak indirilmektedir, sizin başka bir şey yapmanıza gerek yoktur). Eğer E-devletten öğrenim durum belgesi alamıyorsanız öğrenim durumunuzu gösteren belgenizin (diploma, öğrenci belgesi) noter onaylı ve ıslak imzalı bir suretini PDF olarak tarayın, ayrıca aynı belgeyi Ad, Soyad, TC Kimlik No, Cep telefonun numaranız ve e-posta adresinizin de olduğu bir notla birlikte bu e-postanın sonundaki adrese kargo ile gönderin. Kargonun en geç son başvuru tarihinde ÜTT Yeterlilik Eğitimi Birimine ulaşması gereklidir. Postadaki/kargodaki gecikmeler sizin sorumluluğunuzdadır.

 Eğitim ve Kayıtlarla ilgili soru ve sorunlarınız için mesai gün ve saatlerinde (09:00–12:00,13:30 -17:00) bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. İletişim bilgilerimiz aşağıdadır.

Saygılarımızla.

 KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ

 

MALATYA TURGUT ÖZAL  ÜNİVERSİTESİ

Beşeri ve Tıbbi Ürün Tanıtım Temsilcileri (ÜTT) Yeterlilik Eğitimi Birimi

Alacakapı Mahallesi Kırkgöz Caddesi No : 70 BATTALGAZİ / MALATYA

Tel: 0422 846 1265 / 1377-1390

E-Posta: utt@ozal.edu.tr

 

TR