8 Mart Dünya Kadınlar Günü

 
Kadının yüzü, çağın medeniyetinin yansımasıdır.
Kadının gözü, insanlığın geleceğini gösterir.
Kadın; kız çocuk, eş ve anne olarak hayata tutunabiliyor ve geleceğe umutla bakabiliyorsa; insanlık mutludur.
Huzurlu bir dünya, mutlu bir kadın ile mümkündür. Çünkü tüm insanlığın ilk öğretmeni olan kadın eliyle dünya şekilleniyor.
Ve… Büyük ve Güçlü Türkiye; kadınların eli ile gerçekleşecektir. Şehit olan evladının tabutu başında; “Vatan sağ olsun”, “Diğer evlatlarımda vatana feda olsun”  diyen kadınlarımız, yani annelerimiz gelecek için en sağlam temeli atıyorlar.
Evladını, canını, kanını vatan için feda eden ve etmekten zerre imtina etmeyecek olan kadınlarımız, annelerimiz; ülkemiz, bölgemiz, coğrafyamız sizlerin feraseti sayesinde kurtulacak. Çünkü sizler kundaktaki bebeği ile birlikte Kurtuluş Savaşında dünyaya meydan okuyan Nene Hatunları, Halide Onbaşıları, Nezahat Onbaşıları, Şerife Bacıları, Kara Fatmaları, Halime Çavuşları,  Çete Emir Ayşeleri ve daha nice isimsiz kahraman annelerimizin evlatlarısınız ve bugünde dünyaya meydan okuyorsunuz.   O neslin devamı olmak bizim için de onur ve gururdur.
Ve… Temel hak ve yükümlülükler açısından erkek ve kadın arasında herhangi bir ayrımcılığın  olmaması gerektiğinin kabul gördüğü Yeni Türkiye’nin geleceğinde kadınlar her alanında önemli bir rol oynayacaktır. Ülkemizde son dönemlerde kadınların sağlık ve eğitim başta olmak üzere yaşamın her alanında etkilerinin artması, gerek entelektüel bakımdan gerekse idareci olarak daha etkili konumlara gelmesi ve kendilerine özgü duyarlılıklarını sergileyebilme imkânı bulabilmeleri çok kıymetlidir.
Bizim kendimize özgü, başka milletlerde olmayan çok iyi değerlerimiz var. Bunlardan biri, aile bağıdır. Güçlü aile güçlü toplumu oluşturur. Güçlü ailenin temeli de annedir,  kadındır.
8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tebrik ediyorum. 

Prof. Dr. Aysun BAY KARABULUT / REKTÖR 

TR