Bilim, Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite...

Rektör

 

  Malatya’da bulunan iki üniversiteden biri olan Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ),  şehrimizin yetiştirdiği büyük devlet ve siyaset adamı, 8. Cumhurbaşkanımız merhumTurgut Özal’ın anısına, 18 Mayıs 2018 tarihinde kurulmuştur.

Ziraat Fakültesi ve kuruluş kanununda yer alan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi ile Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin yanında Sivil Havacılık Yüksekokulu, Akçadağ, Arapgir, Battalgazi, Darende Bekir Ilıcak, Doğanşehir Vahap Küçük, Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği, Hekimhan Mehmet Emin Sungur ve Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu olmak üzere 8 meslek yüksekokulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ile Eylül 2018’de faaliyetlerine başlamış olan yeni bir üniversitedir.

Üniversitemiz bünyesinde 28 Mart 2020’de Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksekokulu, 5 Mart 2020’de Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve 16 Haziran 2020’de Tıp Fakültesi kurulmuştur.

Üniversitemiz 6 fakülte, 2 yüksekokul, 1 enstitü ve 9 meslek yüksekokulu olmak üzere 18 akademik birimi ile Kayısı ve Ürün Geliştirme, Atçılık ve Atlı Sporları, Arı ve Arı Ürünleri Geliştirme, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp, Sürekli Eğitim, Uzaktan Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme, Türkçe Öğretimi ile Kadın ve Aile Çalışmaları olmak üzere 10 ayrı uygulama ve araştırma merkezine ilave olarak il merkezinde, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde, Arapgir, Akçadağ, Darende, Doğanyol,  Hekimhan ve Kale olmak üzere 8 ayrı yerleşkede eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi, yerel değerlerden kopmadan evrensel değerlere ulaşan, yerel değerleri evrensele, evrensel değerleri yerele taşıyan uluslararası bir üniversite idealini yaşatmaktadır. Üniversitemizin öncelikli hedefi şehrimizle, bölgemizle ve yaşadığımız toplumla bütünleşmek, topluma her anlamda hizmet etmektir.

Şehrimize, ülkemize ve milletimize hizmet etmeyi varlık sebebi olarak gören MTÜ’nün kuruluşunu sağlayıp her aşamada destek ve katkı sunan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’a, üniversitemizi her alanda sahiplenen Malatyalı hemşerilerime, kuruluş ve kurumsal gelişim süreçlerinde aktif destek sunan YÖK Başkanımıza, YÖK üyelerimize, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, STK’larımıza, akademik ve idari kadrolarımıza ve her birini evladımız olarak gördüğümüz öğrencilerimize teşekkür ediyorum.

 

 

Prof.Dr. Aysun BAY KARABULUT

MALATYA TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ

 

 

TR