Bilim, Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite...

Battalgazi Belediye Başkanı Güder’den, Rektör Karabulut’a ziyaret

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder,  Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’u ziyaret etti. Ziyarette Hanımınçiftliği Hizmet Binasının Malatya Turgut Özal Üniversitesine devri konusundaki protokol imzalandı.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin Battalgazi Belediyesi ile birlikte yürüteceği ve başlatacağı proje ve çalışmaların görüşüldüğü ziyarette konuşan Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, üniversitenin başta rektörlük ve Ziraat Fakültesi, Battalgazi meslek Yüksekokulu ile birçok biriminin Battalgazi Tarım yerleşkesinde bulunduğunu belirterek, “Bulunduğumuz bölgenin öneminin farkındayız. Burası tarım arazisi. Destek ve katkılarından dolayı Battalgazi Belediye başkanımız Osman Güder’e teşekkür ediyorum. Yine bir önceki Battalgazi Belediye başkanımız ve Büyükşehir belediye başkanımız Selahattin Gürkan’a da desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Zaman zaman bazı söylemler oluyor.  Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin mevcut Battalgazi tarım yerleşkesinden ayrılması söz konuşu değildir. Ziraat Fakültesi,  diğer fakülte ve birimlerimizin yer alacağı yerleşke çalışmamızı yaptık. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yeşilyurt Yerleşkemiz ise şehrin batı bölgesinde gelecekte kuracağımız fakültelerimiz yer alacak.  Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezimiz başta olmak üzere birçok alanda çalışmalarımız olacak.” diye konuştu.

Gürkan döneminde Belediye Meclis Kararı alınan Hanımınçiftliği Hizmet Binasının devri konusundaki protokolün imzalanacak olmasından dolayı da Battalgazi belediye Başkanı Osman Güder’e teşekkür etti.

Güder’e ziyaretinden ve katkılarından dolayı teşekkür eden Prof. Dr. Karabulut,  birlikte hareket edilmesi ile eğitim kurumlarını daha da güçleneceğini ifade etti.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin kurulmasındaki desteğinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerine başlayan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Bizim için sevindirici olan başka bir yönü ise ikinci üniversitemizin de Battalgazi Bölgemizde olması. Battalgazi Bölgemizin arzulanan yaşanabilir bir ilçe haline getirme adına elimizden gelen çabayı gayreti sarf ediyoruz.  Rektör Hocamız, burada iki tane fakültenin olduğunu ifade ettiler. Biz şöyle temenni ediyoruz; inşallah başka fakülteler de Battalgazi Bölgemizde kurulur, burada eğitim görürler.  Şehri yönetirken şehrin değerleri ile beraber şehri yönetmek gerekiyor. Takdir edersiniz ki üniversiteler en önemli ana etmenlerden bir tanesidir. Battalgazi’mizi güzelleştireceksek üniversitemiz ile beraber çalışarak hem belediye olarak hem üniversite olarak işbirliği içerisinde çalışmalarımız bugüne kadar devam etti,  inşallah bundan sonra da aynı şekilde devam edecek. Rektör Hocamızın da söylediği gibi Hanımınçiftliği bölgemizde bulunan daha önce Hanımınçiftliği Belediye binası olarak kullanmış olduğu bir yer var, hocam bu bölgede yeni bir fakülte kurma adına buranın kendileri için gerekli olduğunu burada öğrencilerimize yeni bir fakülte açarak o binayı kullanmak istediğini ifade ettiler. Biz de Gençlik Spor İl Müdürümüz ile bu bölgedeki fakülteyi açma adına bugün buradayız. Rektör Hocamın buraya atanmasından dolayı emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum.  Hakikaten Rektör hocamız gerek İnönü üniversitesindeyken yapmış olduğu çalışmalar daha sonra Ankara’daki üniversitede yapmış olduğu çalışmalarla özellikle alternatif tıp alanında yapmış olduğu çalışmalarla özelde Malatya’mıza ve Türkiye’mize çok büyük destekler hizmetler oldu. İkinci kurulan üniversiteyi Malatya’da oturtma anlamın da gerekli girişimlerde bulundu. Bu çabalarında dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.  Yapacağımız bu protokolünde özelde Battalgazi’miz, Malatya’mız, Memleketimiz için hayırlı olmasını Cenabi Allah’tan niyaz ediyorum.” şeklinde konuştu.

Ziyaretin ardından Hanımınçiftliği Hizmet Binasının Malatya Turgut Özal Üniversitesine devri konusundaki protokol rektör Prof. Dr. Karabulut ve Başkan Güder arasında imzalandı.

TR