Bölgesel İstihdamın Önünü Açacak Projemiz Açılış Töreniyle Başladı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ‘Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençlere Yönelik İşgücü Piyasası Destek Programı (NEET PRO)’ kapsamında gerçekleştirilecek olan “Empowerment Can BeginWithSkills” adlı projemizin açılış toplantısı Mövenpick Otel’de yapıldı.

Saygı duruşu, İstiklal marşının okunmasıyla başlayan toplantıda, Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hilal Bilgiç açılış konuşması yaptı. Bilgiç; “Genç işsizlerin dünyada gittikçe büyüyen bir problem haline gelmesi, sorumlu kişi ve kuruluşların bu sorunu farklı boyutları ile ele alarak çözüm arayışlarına girmesine sebep olmaktadır. İşsizliğe ve genç işsizliğine ilişkin tartışmaların yanı sıra değişen ve gelişen ekonomik ve sosyal koşullar sonrasında iş gücü piyasasında yeni kavramlar ortaya çıkmıştır. Bunlardan bir tanesi “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençler” için kullanılan İngilizce açılımının kısaltması NEET olan kavramdır. İstihdam, eğitim ya da öğretimde olmayan gençler NEET olarak adlandırılır. Bu gençler sosyal dışlanma riski altındadır.” dedi.

 İşsizlik oranlarından ve Türkiye için de istihdam odaklı kalkınmada potansiyel risk olan genç işsizliğinden bahseden Bilgiç, “Bu işgücü içinde kadınların daha büyük bir oranda temsil edildiği görülmektedir. Ülke refahının yükselmesi adına NEET’lere özel önem gösterilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Yaptığımız projenin hedeflerinden biri de bölgedeki bu gençlerin İŞKUR’a kayıtlanmasını sağlamaktır. Gençlerin genellikle düşük nitelikli ve tecrübesiz olmaları iş bulmalarını güçleştirmektedir. Projemizle tüm bu problemlerden yüksek oranda etkilenen ülkemize, yaşadığımız felaketlerle istihdam edilebilir insan bulmakta daha da zorlanan şehrimize ve geleceğe dair umutları örselenmiş gençlerimize fayda sağlamayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. Bilgiç, konuşmasının sonunda projede emeği olanlara teşekkürlerini sundu.

İŞKUR Malatya Şube Müdürü Tarık Karaca ise konuşmasında; “Ne eğitimde ne istihdamda olan gençler için işgücü piyasası destek programı (NEET PRO) Avrupa Birliği ve kurumumuz eş finansmanında yürütülmektedir. Genç işsizlerin mevcut işgücü potansiyelinden etkin şekilde faydalanılamaması nedeni ile toplumsal ve sektörel entegrasyon özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin politikaları arasında yer almaktadır. Genç işsizlerin oranını düşürmek için kamu istihdam kurumları çok sayıda program uygulamaktadır. Etkin bir danışmanlık süreci ile genç bireylerin istihdama veya aktif işgücü programlarına dâhil olmaları sağlanarak, topluma değer katan bir birey olma hissiyle kendilerini gerçekleştirmeleri sağlanabilir.” şeklinde konuştu. Karaca konuşmasını; “Projenin yürütücüsü olan Malatya Turgut Özal Üniversitesine ve sayın Rektörümüze, Yeşilyurt Belediyesine, ayrıca istihdam sözü veren iştirakçi firmalara teşekkür ederim.” diyerek sonlandırdı.

Programda, proje iştirakçisi olan Baykan Denim İnsan Kaynakları Müdürü Mustafa Bakan, firma tanıtımını yaparak kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Bir diğer iştirakçi olan TECDE Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Necati Tecdelioğlu konuşmasında “15-29 yaş arası insanlara işgücü bakımından Türkiye’de ve Dünya’da inanılmaz ihtiyaç var. Projede iki program var ve bu iki programın ikisi de çok önemli Malatya için. Bu programlarda yetişecek işsizlere inanılmaz iş imkânı var. Bizim bu gençlerimizin geleceğine duyarlı olmamız ve birlikte çözüm alanları üretmemiz lazım. Tecde Grup olarak 2 öğrenci alacağız ama imkân varsa biz bunu 12 ya da 22 yapabiliriz. Eğer olanak varsa 100 yapalım. Projenin sonuna kadar arkasındayız. Elimden ne gelirse tüm şirketlerimle bu programa destek olacağım.” diyerek umut verici bir yaklaşımda bulundu. Tecdelioğlu; programın hayırlı olması dileklerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

İştirakçilerin konuşmalarından sonra söz alan Tasarım bölüm başkanı Dr. Öğr. Üyesi Gamze Okyay Proje hakkında detaylı bilgiler verdi.

Program sonunda konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Recep Bentli, “Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, gençlere istihdam avantajı sağlamak için hazırlanan Destek Programının tanıtımını yapmak üzere toplandık. Gençlerin istihdamını önemsiyoruz. Bu tür projelerin kâğıt üstünde kalmasını istemiyorum. Bizim amacımızın, özellikle Meslek Yüksekokullarımızdaki öğretim görevlilerimizin asıl amacının ‘öğrencilerimiz okulu bitirdiklerinde nasıl iş bulabilirler ya da mezuniyet sonrası onlara nasıl avantaj sağlayabiliriz?’ sorusunu odağa almasının gerekliliğine inanıyorum. Verdiğimiz eğitimi bunun üzerinde tasarlamalı, düşünmeli ve gayret etmeliyiz diye düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Rektör Bentli; “Sözü fazla uzatmadan projede emeği geçen başta Hilal hocama, Gamze hocama ve tüm öğretim üyelerimize, Operasyon Faydalanıcısı İŞKUR’a, Yeşilyurt Belediyemize, Tecde gruba ve diğer tüm iştirakçilerimize çok teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlı bir sonuç elde ederiz. Proje sayesinde gençlerimizin gelecek planlarına ilişkin kaygı oranlarını düşürerek yurt dışına gitme eğilimlerini ve algılarını dönüştürebiliriz diye düşünüyorum, temenni ediyorum.” diyerek konuşmasına son verdi.

NEET PRO Nedir?

Proje ile ‘Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan’ gençlerin kapsamlı ve bütüncül işgücü piyasası destekleri sayesinde istihdam edilebilirliklerinin ve iş gücüne katılımlarının arttırılması hedefleniyor. Bu amaç doğrultusunda, cinsiyet eşitliği gözetilerek ‘Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan’ 15-29 yaş grubunda öncelikle dezavantajlı gençlere tekstil ve makine alanında mesleki eğitim verilerek ve sosyal beceriler kazandırılarak işgücüne dâhil edilmesi sağlanmaya çalışılacak. Projenin hedef kitlesi, 15-29 yaş aralığında olmakla beraber okul eğitimlerine devam etmeyen, bir işte çalışmayan ve faal olarak iş aramayan gençlerden oluşacak.

Proje kapsamında konfeksiyon ve makine programı olarak ikiye ayrılan bir eğitim tasarımı hayata geçecek. Bu bağlamda konfeksiyon programına seçilecek 40 gence Bilgisayar Destekli Kalıp Hazırlama (Gerber), Giysi Üretim Atölyesi, Toplam Kalite Yönetimi, Üretim Teknolojileri, Teknik İngilizce Ve İş Sağlığı ve Güvenliği konularında mesleki eğitim verilecek. Makine programına katılacak olan 10 genç ise, Bilgi ve İletişim Teknikleri, Bilgisayarlı Makine Elemanları Tasarımı (Solid Works), Toplam Kalite Yönetimi, Üretim Teknolojileri, Teknik İngilizce ve İş Sağlığı Ve Güvenliği konularında mesleki eğitimler alacak.

Proje kapsamındaki vaatler ve finansal olanaklara bakıldığında ise, 12 hafta, haftada 5 gün, günde 4 saat mesleki eğitim olarak tasarlanan eğitim süresince her gence günlük 10 € cep harçlığı verilecek olması, önemli bir gelir kaynağı olarak görülüyor. Bunun yanı sıra alanında uzman konuşmacılar tarafından meslekî ve sosyal beceriler konularında gerçekleştirilecek 5 farklı seminer, çalıştay (Workshop) ve kariyer fuarı, yurtiçi teknik ve sosyal gezi (İzmir ve Bursa), en başarılı 10 öğrenci için yurtdışı teknik ve sosyal gezi (Almanya), girişimcilik eğitimi (KOSGEB tarafından verilecek), 4 ay boyunca her genç için «Bireysel Eylem Planı (IAP)» desteği (İŞKUR tarafından) ve projeden her gence IAP dönemi süresince 50 € destek ve başka şehirde iş bulan gence 200 € taşınma desteği gibi olanaklar da gençler için birer istihdam ve kariyer fırsatı olacak.

Proje hedef kitlesine uyan tüm gençlerin başvurusuna açık olan başvuru takvimi ise şöyle;

İŞKUR’a Başvuru Başlama Tarihi: 16.10.2023

İŞKUR’a Son Başvuru Tarihi: 17.11.2023

Eğitim Başlama Tarihi: 04.12.2023

Eğitim Bitiş Tarihi: 23.02.2024

TR