Deprem Eğitimi ve Tahliye Tatbikatı yapıldı

Üniversitemiz ve AFAD işbirliği ile deprem eğitimi ve tahliye tatbikatı gerçekleştirildi.

Battalgazi yerleşkemiz ve Yeşilyurt yerleşkemizde gerçekleştirilen eğitim ve tatbikata Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Gündüz, Genel Sekreter Doç. Dr. Ahmet Selim Özkan, AFAD  Eğitim Şube Müdürü Emrah Altuntaş, öğrenciler, akademik ve idari personel katıldı.

AFAD Malatya Eğitim Şube Müdürü Emrah Altuntaş ; Malatya’nın deprem felaketi sonrası Malatya’nın son durumu hakkında bilgi vererek konuşmasına başladı.

Altuntaş “Malatya’nın 1890 ve 1905 yıllarında 2 tane büyük depremle karşı karşıya kalmıştır. 6,8 ve 7,2 büyüklüğünde olan bu depremlerde Malatya büyük oranda etkilenmiştir. Burada bahsettiğimiz Fay hattı Bingöl’den başlayıp Hatay’a kadar uzanan 580 km uzunluğunda hareketli  bir alandan bahsediyoruz. Yine aynı şekilde Bingöl’den başlayıp Marmara’ya kadar uzanan 1140 km’lik bir faydan bahsediyoruz. Bu süreçten sonra bizi en çok tedirgin eden Marmara’dır. Bizim bölgemizde küçük ölçekte depremler meydana gelebilir. Bu bölgede iki büyük depremden sonra 60-70 bin civarında küçük depremler meydana geldi. Bu küçük depremler bizi tedirgin edecek bir durum değil. Artçı depremler mutlaka oluşacak ve devam edecek, büyüklüğü 3 olur 4 olur, bu bizi panik haline sokmasın ya da panik halinde iken yanlış davranışlarda bulunmayalım.” Dedi.

Altuntaş konuşmasına, “Ancak şunu öncelikle belirteyim, öncelikle afet öncesi hazırlığımız mutlaka olsun. Yani bize yetecek kadar temel ihtiyaçlarımızı karşılayacak hazırlığımızı yapalım, bunu yaşadık ve gördük. Bunun için diyorum ki en az 72 saatlik kısım için hazır olmalıyız. Yaşam alanlarınızda içme suyu mutlaka bulundurun. Size en az 72 saat yetecek bir afet çantası oluşturun. Evde bulunan eşyalar, gördük ki maalesef can kaybına yol açtı. Yaşam alanlarımızdaki eşyaları sabitleyelim. Deprem bölgesiyiz diyoruz, ama topraklarımızın neredeyse %90 ı deprem tehlikesi altında bunun içinde diyoruz ki hazırlıklı olalım. Mutfak dolaplarımızın ve diğer dolapların üzerindeki ağırlıkları aşağılara alalım. Deprem tehlikesi geçti diye düşünmeyelim. Bölgemiz büyük oranda enerji boşalması yaşadı. Ancak hazırlıklı olmamızda fayda var.

Bir de deprem sırasındaki davranış şekillerimizde önemli, 4,5-5 büyüklüğündeki depremlerde 112 ye gelen ihbarların çoğu camdan ya da balkondan atlama şeklinde geldi. Panik halindeyken bir an önce dışarı çıkmak istedi insanlar. Yaralanma, ayak kırılması gibi sonuçlar oldu. Deprem esnasında kesinlikle dışarı doğru kaçmaya çalışmayalım. Yani şu anda bir deprem olursa panikle hemen dışarı doğru hareket etmeyelim. Çünkü, binanın dışına çıkana kadar karşılaşabileceğimiz yapısal olmayan tehditler o kadar çok ki, bundan dolayı yaşamını yitiren insan var. Binalarımızda merdivenler, balkonlar, asansörler, kapıların altı, özellikle ahşap kapıların altı bizim için büyük bir tehlike arz ediyor. Deprem sırasına mümkün olduğunca koridor içlerini küçük ve dar açılı alanları tercih edelim. Deprem anında bir nesnenin altına değil yanına yere diz çökelim. Sarsıntı bitene kadar o güvenli alanda kalalım. Şunu da belirteyim, evlerdeki doğalgaz menfezlerini kış aylarında kapatanlar oluyor, deprem esnasında doğalgaz kaçağından dolayı hayatını kaybedenler var, unutmayalım ki artçı depremlerde de doğalgaz kaçakları olabilir, doğalgaz havadan hafiftir ve içeriye çürük sarımsak kokusu gibi bir koku yayar. Camların üzerindeki doğalgaz menfezlerini kapatmayalım.  Evin içerisinde doğalgaz kokusu alırsanız ya da yaşam alanlarınızda, öğrenci yurtlarımızda böyle bir tehlike yok, üniversitelerimizde de aynı şekilde doğalgaz farklı bir ortamda yanıyor sıcaklık öyle yayılıyor, öyle bir tehlike yok, özellikle bireysel ısınmalarda bu tehlike ile karşı karşıya kalabiliriz. Diyorum ki bu durumlarda açık olan elektrik aksamlarına dokunmayalım. Yani içeride doğalgaz kokusu alıyorsan, açık olan açık, kapalı olan kapalı kalsın. Bunu yaparsak ortamda bulunan doğalgaz nedeni ile şiddetli bir patlama olabilir. Deprem esnasında, sarsıntı bitene kadar güvenli bölgede kalalım.” Şeklinde devam etti.

Altuntaş “Güvenli hale geldikten sonra tahliye işlemine başlayalım. Güvenli tahliye nedir. Öncelikle merdivenler değil varsa yangın çıkışlarına yönelelim. Merdivenleri kullanmamız zorunlu ise, tek sıra halinde ve merdivenlerinde duvara yakın olan kısımlarını kullanalım. Malatya’da merdiven boşluklarında büyük oranda çökmeler meydana geldi. Asansörle kullanılamaz hale geldi. Asansörü kullanmak isteyip, mahsur kalıp hayatını kaybedenler oldu. Biz diyoruz ki yaşam alanlarınızda bekleyin sarsıntı bittikten sonra tahliye olun. Tahliye olduktan sonra tekrar binaya girmeyin. Yaşadığımız büyük bir depremden sonra, hemen arkasından sık aralıklarla artçı depremler olabilir. Belki olan büyük depreme yakın bile olabilir 6 da olabilir 6,5’te olabilir. Bu durumda binaya girerek bir eşya alayım diye elbise alayım diye girip hayatını kaybeden insanlar oldu. Yani depremden sonra tahliye olduktan sonra binalara girmeyelim. Eşya almaya, malzeme almaya girmeyelim. ”dedi.

Altuntaş, Fay hattımızda deprem riski olan İstanbul depremi, Marmara özellikle o bölgelerde olacak bir deprem çevre illeri de etkileyebilir. Depremin tarihini, saatini, yerini bilemiyoruz. Depremi önceden bilen bir sistemde yok. Sadece biz depremleri deprem gözlem ve kayıt istasyonlarından takip ediyoruz. Ülkemizde 200’e yakın deprem gözlem istasyonu var. Buralarda gözlem yapıyoruz. Yani öncelikle sizlere diyoruz ki, tahliye olduktan sonra yurtlarınızda okullarınızda toplanma alanlarına gidelim. Böylelikle içerde kalan varsa onların tespiti için, yerlerinin tespiti için bu çok önemli ”dedi.

Konuşma arasında AFAD tarafından hazırlanan farkındalık videoları katılımcılara izletildi. Videolar izlendikten sonra AFAD gönüllük sisteminden bahseden Altuntaş, “2018 yılında AFAD gönüllük sitemi diye bir sistem başlatıldı. İçişleri bakanlığı ve AFAD Başkanlığına bağlı olan bu siteme E-devlet üzerinden 15 yaşını doldurmuş olan her vatandaş başvurabilir. Ve gönüllüafad.gov.tr adresinden sayfasından AFAD gönüllü başvurusu yapan vatandaşlarımız e-devlet şifresi ile giriş yaparak online eğitimlerini oradan tamamlayabilirler. Bu eğitimleri tamamlayanlar temel AFAD gönüllüsü oluyor. Daha sonrasında isteyen vatandaşlarımız destek AFAD gönüllüsü olabiliyor. Bu vatandaşlarımızı 25 kişilik gruplar halinde eğitime alıyoruz. Ve uygulama eğitimleri veriyoruz. Buna çadır kurmada dahil. Afetten sonra 1 milyona yakın çadır dağıtılmıştır. Dünyanın çadır stoku 450 bin olmasına rağmen ülkemizde bu rakam dağıtılmıştır. Şu anda da çadır stokumuz 650 bine yakındır.” Dedi.

Altuntaş ; sonrasında katılımcıların sorularını cevapladı. Soruları cevapladıktan sonra deprem anı tatbikatı yapılması ile etkinlik son buldu.

TR