A University Rising with Science, Effort and Devotion

Message From Our Rector

Dünyamız iki yılı aşkın bir süredir yaşamın her alanını ciddi biçimde etkileyen Covid-19 küresel salgınıyla mücadele içerisinde. Başta yaşamları pahasına özveriyle hizmet sunan sağlık çalışanları olmak üzere toplumsal sorumluluk duygusuyla görev üstlenen bütün kurum ve kuruluşların çabaları için minnettarız ve onlara teşekkür ediyoruz. Tabii ki bu salgından birçok sektör gibi eğitim alanı da olumsuz olarak etkilendi. Okullarda eğitime ara verilmesinin hemen ardından acil olarak uzaktan öğrenme araçları ve imkânları kullanılarak öğrenmenin sürekliliği sağlanmaya çalışıldı. Ülke genelinde tüm kurumların altyapı ve imkânları salgının önlenmesi, salgın devam ederken öğrenme kayıplarının asgari düzeye indirilmesi ve öğrenmenin sürekliliğinin sağlanması için seferber edildi. Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak bu süreçte kıymetli öğrencilerimiz için akademik ve idari personellerimiz ile ve tüm imkanlarımızı kullanarak kendi online eğitim sistemimizi yerli ve milli yazılımlarımız ile geliştirdik. Süreç içerisinde Malatya Turgut Özal Üniversitesinin özellikle sağlık ve eğitim hizmetlerinde hiçbir aksamaya yol açmamak hedefiyle gerçekleştirdiği düzenlemeler rol model niteliğindedir.

 

Bilim, emek, özveri ve kalite ile yükselme hedefi ile yolan çıkan üniversitemiz pandemi sürecinde de eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetlerine ara vermeden aynı zamanda akademik ve idari anlamda da yükselişini hız kesmeden sürdürmüştür. Üniversitemizi Türkiye’nin ve dünyanın saygın eğitim kurumlarından biri haline getirmek için akademisyen arkadaşlarımızla birlikte el ele, sırt sırta vererek ve gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Kuruluşumuzdan bugüne hızlı özverili çalışmalarımızın sonucu olan altı fakülte, dokuz meslek yüksekokulu, iki yüksekokul, on bir uygulama ve araştırma merkezimiz ile öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için öğretimde yenilikçi yaklaşımları ve öğrenci merkezli öğretimi temel alıyoruz. Bu süreçte üniversitemizde gerekli tüm teknolojik alt yapıyı kurarak akademisyenlerimizin ülkemizin 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerlerken daha faydalı olabilmeleri için tüm gayreti sarf ederek; rahat ve etkin bir şekilde çalışmalarını sağlıyor, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile de öğrencilerimizi eğitim alanı ve gelecekteki hayatları için motive ediyoruz. Model alan değil, model olan üniversite hedefimiz ve yenilikçi yaklaşımlarımız ile eğitim verdiğimiz her alanda donanımlı bireyleri ve ülkemize çağ atlatacak nesilleri yetiştiriyoruz.

 

Üniversitemiz Tıp Fakültesi ve afiliye olarak çalışmalarını yürüten Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık çalışanları başta olmak üzere bütün birimleriyle pandemi sürecinin olumsuz etkilerini azaltacak adımları atmaya özveriyle devam etmektedir. Aynı zamanda, “Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu”nda yer alan tüm koşulları yerine getiren Üniversitemiz, 07 Eylül 2021 tarihinde; TSE uzmanlarınca yapılan incelemelerin ardından ‘Küresel Salgın Bağlamında Güvenli Kampüs Belgesi’ni almaya hak kazanmıştır.

 

Üniversitemiz, sadece sağlık değil eğitim alanında da üstlendiği toplumsal sorumlulukları ulusal bir görev olarak görmektedir. Yaşanmakta olan sürecin zorunlu bir uygulaması haline dönüşen uzaktan eğitim uygulamalarına ait teknolojik altyapı ve donanımın daha da geliştirilerek etkin bir şekilde kullanımında ulaşılan düzey Malatya Turgut Özal Üniversitesi ailesinin önemli bir başarısıdır. Dolayısıyla üniversitemizde, Covid-19 süreci, bir yandan kendi yerli ve milli yazılım sistemi olan MTÜ UZEM ile eğitim faaliyetlerini kesintiye uğratmadan yürütülürken, diğer yandan da bilimsel, akademik ve idari toplantılar da bu sistem aracılığıyla gerçekleştirdi. Bu çerçevede MTÜ olarak gerek Yerel Yönetimler Akademisi programlarımız ile yerel yöneticilerimizi öğrencilerimiz ile buluştururken gerekse TÜBİTAK, ASELSAN ve Türk Patent Kurumu başkanlarını üniversitemizde ağırlayarak sanayicilerimizin adı geçen kurumların temsilcileri ile bir araya gelmelerini sağladık ve kendilerine katkı ve desteklerimizi sunduk. İki yıllık süreçte 350’yi aşkın faaliyet ve etkinlik gerçekleştirdik. Aynı zamanda gerçekleştirdiğimiz mezuniyet törenimiz ile geleceğimizin teminatı gençlerimizin bu büyük mutluluklarına şahit olduk. Yapmış olduğumuz bu programlar ile öğrencilerimizin hem eğitim ve öğretimlerine katkı sunuyor, hem de mezun olduklarında iş imkanları bulmalarına katkıda bulunuyoruz. Bu süreç için kurduğumuz mezun portalımız da mezunlarımızca büyük ilgi görüyor.

 

Kuruluş felsefesi olarak “duvarları olmayan üniversite” idealini benimseyen Malatya Turgut Özal Üniversitesi, çalışmalarını yerli ve milli bir yaklaşımla yerel değerleri evrensele, evrensel değerleri yerele taşıyan uluslararası bir üniversite olma misyon ve vizyonuyla sürdürmektedir. “üreten üniversite” olma hedefine odaklanan üniversitemizin Kayısı Araştırma ve Geliştirme Merkezi çatısı altında, akademisyenlerimiz eşliğinde ülkemiz ve şehrimiz adına katma değeri yüksek Prebiyotik Kayısı Çekirdeği Ekstraktı, Organik Acı ve Tatlı Kayısı Çekirdeği Yağı ve Kayısı Çekirdeği Kahvesi üretimlerimiz devam etmektedir. Yine dünyada ve ülkemizde yaşanan Covid-19 pandemisi nedeni ile taşın altına bizler de elimizi koyarak hızlı bir şekilde “Tahrişe Karşı Etkili Dezenfektan” üretimini başlatmıştık. Tüm bunlara ek olarak, bölgemize karşı sorumluluğumuz gereği sadece kayısı ile ilgili olarak dört ayrı bilimsel ve akademik çalışma yaptık, iki rapor yayınladık. Her geçen gün daha da arttırmaya ve çeşitlendirmeye gayret ettiğimiz bütün bu faaliyetlerimizden de izlenebileceği üzere, üniversitemizin öncelikli hedefi şehrimizle, bölgemizle ve yaşadığımız toplumla bütünleşmek, topluma her anlamda hizmet etmektir.

 

Sözlerime son vermeden önce, üniversitemizin güçlü yükselişine destek ve katkı sunan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’a, kurumumuzu her platformda sahiplenen kıymetli Malatyalı hemşerilerimize, üniversitemizin kurumsal gelişimini tamamlaması için her zaman destek olan YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’a ve YÖK üyelerimize, valimize, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nın saygıdeğer üyelerine, STK’larımıza, Malatya’mızın yerel medyasına, kuruluş ve kurumsallaşma faaliyetlerimizi yürütürken karşılaştığımız muhtelif sıkıntı ve sorunlara rağmen yılmadan görevlerini sürdüren ve kısa sürede çok önemli aşamaları geçmemizde pay sahibi olan akademik ve idari kadrolarımıza ve her zaman övünç kaynağımız olan öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Yeni eğitim-öğretim yılında Malatya Turgut Özal Üniversitesi ailesi olarak üniversitemizi tercih eden öğrencilere ve ailelerine başarılar diliyoruz. Kayıt işlemlerini tamamlayarak üniversitemize ilk adımlarını atan yeni öğrencilerimiz hoş geldiniz.  Siz yeni öğrencilerimizi büyük ailemizin içinde görmekten mutluluk duymaktayız. Sizlerle birlikte büyüyen üniversitemiz, ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir.

MTÜ, her gün bir önceki günden daha ileride olacak!

 

Prof. Dr. Aysun BAY KARABULUT

Malatya Turgut Özal University Rector

 

 

 

EN