Gençler Sevinsin, Umutlar Sönmesin Etkinliğinde Çocuklar ve Gençler Doyasıya Eğlendi

Malatya Turgut Özal Üniversitesi, Battalgazi Belediyesi, Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Atçılık ve Atlı Sporları Uygulama ve Araştırma Merkezitesislerinde “Gençler Sevinsin, Umutlar Sönmesin” etkinliğinde çocuklar ve gençler doyasıya eğlendi.

Etkinliğin açılış törenineMalatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürü Ebu Bekir Kayhan, Battalgazi İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü HacıMevlüt Kılıç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlhan Erdem, Prof. Dr. Orhan Gündüz, Genel Sekreter Doç. Dr. Ahmet Selim Özkan ve Atçılık ve Atlı Sporları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. aDr. Abdurrahman Kösemankatıldı.

Atçılık ve Atlı Sporları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Köseman etkinliğin açılış konuşmasında, travma sonrası stres bozukluğunun çocuklar ve gençler üzerindeki etkisine değinerek şunları söyledi: “Bu etkinliğimizde, depremzede çocukların topluma bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler olarak kazandırılması, çevresiyle sağlıklı iletişim kurabilen, öz güvenli gelişmiş gençler haline getirilmesi, sportif, sanatsal, kültürel bir takım beceriler kazandırılması amaçlanmaktadır. Uygulama ve Araştırma Merkezinde diğer kurumlardan gelen ve kendi uzmanlarımız nezaretinde atlı psikoterapi faaliyetleri yanında çeşitli sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler yapılacaktır.”

Battalgazi İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü HacıMevlüt Kılıç konuşmasında, “Programın amacı şehrimizdeki normalleşme sürecinin hızlanması ve insanlarımız üzerindeki olumsuz düşüncelerin ortadan kalkmasını; gençlerimizin ve öğrencilerimizin bunun gibi aktivitelerle hoşça vakit geçirmelerini sağlamak” olduğunu söyledi.

Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürü Ebu Bekir Kayhan ise konuşmalarında depremin ilk gününden bu yana müdürlük olarak gençler ve öğrenciler için yapılan etkinlikler hakkında bilgiler verdi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, devlet ve bakanlığın destekleri ile belediye olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, yapılan ve yapılacak olan projeler ve sosyal desteklerin öneminden bahsetti. Güder, “Gençlere umut aşılayarak onları geleceğe hazırlamak onları sevindirmek bir nebze de olsa depremin olumsuz etkilerinden uzaklaşmalarını sağlamak bu türden etkinlikler düzenlemek büyük önem taşımaktadır. Almış olduğumuz emaneti gelecek kuşaklara en güzel ve sağlık bir şekilde ulaştırmak ilk görevlerimizdendir.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Recep Bentli “Gençler Sevinsin, Umutlar Sönmesin” etkinliğine ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek,“Depremin yaralarını sarmak adına devletimiz, tüm kurumlarıyla destek olmuş ve yaraları sarmaya devam etmektedir. Bizde üniversite olarak bir nebze olsa da desteklemeye çalışıyoruz.” dedi.Bentli, etkinliğe destek veren kurum ve kuruluşlara, Atçılık ve At Antrenörlüğü Bölümü yönetim ve personeline teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Etkinlikte Uygulama ve Araştırma Merkezi eğitmenleri tarafından, izleyenlerden büyük beğeni alan binicilik gösterileri, Zihinsel ve bedensel destek uygulaması olarak at biniciliği olarak bilinen hippoterapinin yanı sıra futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi,santranç, langırt gibi oyunlar ile karikatür, hat çizimleri gibi etkinliklerle çocuklar ve gençler unutamayacakları keyifli bir gün geçirdiler. Etkinlik Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin ev sahipliğinde üç ay devam edecek.

 

 

 

TR