Horizon Proje Başarısı

Üniversitemizin ortak kuruluş olarak yer aldığı “AGROecological strategies for SUStainable weed management in key European crops – AGROSUS” isimli proje Dünya’nın en saygın araştırma fonlarından biri olan Avrupa Komisyonu HORİZON-CL6-2022-FARM2FORK programı kapsamında desteklenmeye değer görüldü.

Üniversitemiz öğretim üyeleri Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Halil Yanardağ ve Doç. Dr. Ekrem Akbulut koordinatörlüğünde yürütülecek olan toplam 4.7 milyon Euro bütçeli projede Almanya, Belçika, Estonya, İspanya, İtalya, İzlanda, Macaristan, Polonya, Portekiz, Türkiye ve Ukrayna’dan toplam 16 kurum ve organizasyonda yer alan araştırma ekipleri görev alacaktır. AGROSUS projesi tarımda sürdürülebilirliği sağlamak amacı ile Avrupa Birliği ve ilgili ülkelerdeki 11 biyocoğrafik bölgenin tamamında (Alpine, Anatolian, Arctic, Atlantic, Black-Sea, Boreal, Continental, Macaronesian, Mediterranean, Pannonian, Steppic), konvansiyonel, organik ve karma tarımda ilgili ürünlerde tarımsal üretim için en önemli sorunlardan biri olan yabani otları önlemek ve yönetmek için uygun araçları ve agroekolojik stratejileri (kültürel stratejiler, fiziksel ve mekanik stratejiler, biyolojik ve biyoteknolojik stratejiler, önleyici stratejiler) belirlemeyi hedeflemektedir.

AGROSUS projesi çerçevesinde ulusal ölçekte yürütülecek çalışmalarda 15’i Malatya Turgut Özal Üniversitesi mensubu olmak üzere ülkemizden farklı üniversite ve araştırma enstitülerinde çalışan toplam 28 araştırmacı, Malatya Turgut Özal Üniversitesi koordinasyonunda görev yapacaktır. Öğretim üyelerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.  

 

 

Proje hakkında detaylı bilgi ve iletişim için lütfen proje resmî web sitesini ziyaret ediniz.

Web Sitesi

www.agrosus.org

Sosyal Medya Hesapları

Twitter : @Agrosus_Turkiye

Instagram: agrosusproject

 

TR