“Kadın Değerlidir” Paneli Düzenlendi

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Battalgazi Konferans Salonu’nda “Kadın Değerlidir” paneli düzenlendi. Program öncesi “Kadın”  temalı afiş ve fotoğraf sergisi gezildi.

Panele, Malatya Valisi  eşi Hanife YAZICI, İl Garnizon Komutanı eşi Ayşe ALTUĞ, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü eşi  Şeyda BENTLİ, Malatya Vali Yardımcısı eşi  Suzan BASRİ, Yeşilyurt Kaymakamı Kutsal BAYTAK, İl Emniyet Müdürü eşi Feray ÇANKAL,  İl Jandarma Komutanı eşi Mukaddes ALTIN, İl Sağlık Müdürü eşi Sümeyye BERK, İl Sağlık Müdür Yardımcısı eşi Halime AKYÜZ, Orman İşletme Müdürü eşi Filiz KAYALAR, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Cevdet TATAR ile  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan ERDEM, Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Şahin DİREKEL, MTÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Neşe Karakaş katıldılar.

Panelde açılış konuşması yapan  Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Cevdet TATAR:  “Toplumumuzun her bireyi, inancımızın ve medeniyetimizin gereği olarak toplumumuzun katmanlarını oluşturarak kadın ve erkeklerle birlikte ülkemizin ve toplumumuzun gelişmesine değerli katkılar sunmaktadır. Kadınımız evde anneniz, kız kardeşiniz, kızımız olmakla birlikte ticarette, siyasette, bilim ve sanatta ülkemizin gelişmesine önemli katkılar, önemli değerler vermektedir. Toplum olarak kadın ve erkekler birlikte hak ve hukuk temeli içerisinde yaşamını birlikte yürütmektedir. Bu anlamda tekrar farkındalığın oluşturulması adına bugün burada bu programı gerçekleştirmek istedik.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Habibe POLAT moderatörlüğünde gerçekleşen panelde ilk olarak  Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü  Psikoloğu İrem ZAİF “8  Mart’ın Tarihçesi ve ŞÖNİM Hizmetleri”ne  değindi.  Malatya Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Avukat Duygu HANLIOĞLU LEVENT “Kadınların Hukuk Okuryazarlığının Geliştirilmesi” konusundan bahsederken, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Psikoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Aslı TUNCA “Sevme Sanatı” diyerek sevginin insan psikolojisi üzerindeki etkisine ve önemine dikkat çekti. Tüm panelistler konuşmalarında kadının toplumsal hayattaki yerine işaret ederek bu konuda çeşitli izlenimlerini paylaştılar.  Panel, Malatya İl Müftü Yardımcısı Fikriye ÖZKAN’ın  “İslam’da Kadın ve Aile” hususuna değinen sunumuyla sona erdi.

 

TR