Bilim, Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite...

Kudüs Kırmızı Çizgimizdir…

Kudüs, insanlığın mukaddes, dokunulmaz şehridir. Onun bu dokunulmazlığına İsrail tarafından yapılan müdahale insanlığa karşı gerçekleştirilmiştir. Kutsal mekanımız ilk kıblemiz Mescid’i Aksa ve orada bu mübarek günlerde ibadet eden Müslümanlara, yönelik yapılan bu saldırılar tarihe kara leke olarak geçecektir.

Mübarek Ramazan ayını idrak ettiğimiz bu günlerde hiçbir kutsal ve insani değer tanımayan ve bunlara saygısı olmayan işgalci yönetim kanlı yüzünü bir kez daha göstererek Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’da ibadet etmek amacıyla toplanan Müslümanlara saldırmış ve bu saldırılar sonucu 9’u çocuk 25 masum Filistinli kardeşimizi şehit ve yüzlerce Filistinli kardeşimiz de yaralanmıştır.

Müslümanların ilk kıblesi, semavi dinlerin kutsal mekânı olan Mescidi Aksa’da Filistinli kardeşlerimize İsrail’in insanlık dışı uygulamaları utanç vericidir. İsrail’in bu keyfi eylemlerini Kadir Gecesi gibi müstesna günlerde yoğunlaştırması, tüm İslâm alemini derinden yaralamıştır.

Kudüs ve kutsal mekânlarımız bizim kırmızı çizgimizdir. İşgal güçlerinin Kudüs ve Mescid’i Aksa’nın statüsünü değiştirmeyi hedefleyen bu pervasız saldırılarını, Filistin halkının meşru haklarını gasp etme girişimlerini bir an evvel sona erdirmeye, müslümanların en doğal hakkı olan ibadetlerini özgürce yapabilmelerini engellemeye dönük girişimlerinden vazgeçmeye çağırıyorum. Başkenti Kudüs olan bağımsız ve özgür Filistin devletine, Mescidi Aksa’ya karşı yapılan bu saldırıları şiddetle kınıyor, İsrail saldırıları sonucu şehit olan Filistinlilere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi / 12.05.2021

TR