Malatya Turgut Özal Üniversitesinde Beyaz Önlük Giyme Töreni Gerçekleştirildi

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde mesleğe ilk adımlarını atan ve gelecek yıllarda canımızı emanet edeceğimiz hekim adayı öğrencilerin Beyaz Önlük Giyme törenleri gerçekleştirildi. Törene Malatya Turgut Özal Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, rektör yardımcıları Prof. Dr. İlhan Erdem, Prof. Dr. Orhan Gündüz, dekan yardımcıları, akademik ve idari personel ile öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Recep Bentli, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesinin henüz 4 yaşında olduğunu belirterek, “18. yüzyıla kadar hekimlerin kıyafetlerinin siyah renkte olduğu rivayet edilmektedir. Modern tıbbın henüz gelişmediği dönemde doktora ya da hekime gitmek son çare olarak görülürmüş. 19. yüzyıldan sonra modern tıbbın gelişmesiyle ve özellikle 20. yüzyılla beraber antibiyotik ve insülin gibi ilaçların keşfedilmesiyle birlikte modern tıp ve hekimlik insanlık tarihinde çok önemli kritik adımlar atmış ve ortalama insan ömrü de o keşiflerden sonra yükselmeye başlamış. 19. yüzyıldan itibaren hekimler, sağlıkçılar beyaz kıyafetler, beyaz önlükler giymeye başlamışlar. ” ifadelerine yer verdi.

Beyaz rengin saygınlığı, güveni, cesareti, fiziki ve vicdani temizliği temsil ettiğinden dolayı sağlıkçılarında bu rengi giydiğini belirten rektör Prof. Dr. Recep Bentli, “Biz toplum olarak biliyoruz ki, hekimlik çok kutsal bir meslek. Geçtiğimiz yıllarda çok büyük bir pandemi atlattık. Pandemi ile beraber tekrardan hekimliğin çok önemli bir meslek olduğunu hep beraber görmüş olduk. Pandemi sırasında ben de Malatya’da İl Sağlık Müdürü olarak çalışıyordum. Gerçekten hekimlerimiz o kadar özverili çalıştılar ki dünyaya örnek oldular. O süreçte N95 maske ile dışarı çıkmayan insanlar varken hekimlerimiz hasta başında sadece cerrahi maske ile pozitif hastaların yanında işlem yapıyorlardı. Sadece entübasyon yaparken N95 takarak çok güzel bir şekilde hem Malatya’da hem ülkemizde bu süreci yönettiler.” dedi.

İtalya ya da Fransa gibi ülkelerde huzurevlerinde hastaların veya yaşlıların yer bulamadıklarından dolayı toplu ölümlerinin gerçekleştiğini ancak bizim ülkemizde böyle bir manzaranın yaşanmadığının altını çizen Rektör Recep Bentli, pandeminin ilk günlerinde Malatya Huzurevi’nde birkaç pozitif vakanın ortaya çıkması ile birlikte tüm huzurevi sakinlerini hastaneye yatırarak takip ettiklerini ve bu sayede huzurevi sakinlerinde herhangi bir vefatın yaşanmadığını dile getirdi.

Rektör Recep Bentli, hekimlerin ve diğer sağlık personellerinin özverili ve gayretli bir şekilde çalışmaları ile birlikte pandemi ve deprem gibi doğal afetlerde ortaya çıkması muhtemel kayıpların önüne geçildiğini belirtti. Depremden birkaç saat sonra hastaneye giderek kontroller gerçekleştirdiğini ifade eden rektör Recep Bentli, o ortamda bulunan herkesin depremzede olmasına rağmen tüm hekimlerin acilde yoğun bir şekilde çalıştığının altını çizdi: “Belki de kendi yakınları yaralanan ya da vefat edenler olmasına ve Elazığ’dan ya da başka şehirlerden gelen hekimler gelene kadar  tüm hekimlerimiz ve sağlık personelimiz yoğun bir şekilde hasta tedavilerine başlamışlardı.”

Bu örneklerle hekimliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu belirten Malatya Turgut Özal Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Recep Bentli beyaz önlüklerini giymek için bekleyen ve mesleğe ilk adımlarını atan öğrencilere binaen “İnşallah 2028-2029 yılında bu orduya hekim olarak katılacaksınız. Evet, çok zor bir eğitim çünkü diğer fakültelere göre müfredatı çok geniş olan ve sürekli güncellenen 6 yıllık bir eğitim sürecinden geçiyorsunuz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte eğitim süreçlerinin kolaylaştığı da bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. İnşallah gelişen bu teknoloji ile birlikte çok iyi birer hekim olacaksınız. Her alanda eksiklerimizi en kısa sürelerde tamamlayacağımızdan şüpheniz olmasın. Biz Tıp Fakültesi olarak henüz mezun vermedik. 2 yıl sonra ilk mezunlarımızı vereceğiz. Bizimde Tıp Fakültesi’ndeki en büyük hedeflerimizden bir tanesi Tıp’ta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarı elde etmek. Bu başarıyı da sizlerin şimdiden ileriye dönük gerçekleştireceğiniz TUS çalışmalarınızla görmüş olacağız. Bu başarı sizlerin çabası ve bizlerin de sizin motivasyonunuzu arttırmak ile gerçekleşecek ve gerek üniversitemiz gerek Tıp Fakültemiz büyük başarılara imza atacaktır. ” ifadelerine yer verdi.

Protokol konuşmalarından sonra öğrencilere beyaz önlükleri giydirildi. Tören Malatya Kongre ve Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Video İçin Tıklayınız

 

 

TR