Malatya’nın Geleceğinin Değerlendirileceği Çalıştay Düzenleniyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden en fazla etkilenen illerin başında yer alan Malatya’da, depremin yaralarının sarılmasına yönelik çözüm önerilerinin masaya yatırılacağı ve Malatya’nın geleceği üzerine önemli bir bilim çalıştayı düzenleniyor.

Deprem gibi doğal afetlerin yaşandığı bölgelerde, depremin etkilerini minimize etmek ve toplumun daha dayanıklı hale gelmesini sağlamak büyük bir önem taşımaktadır. Enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiği Malatya’dadüzenlenecek olan çalıştayda, depremin ardından atılması gereken adımlar, kentsel dönüşüm, altyapı ve üstyapı iyileştirmeleri, acil müdahale planları, yeniden konut yapımı, göç eden bölge halkının döndürülmesive sürdürülebilir kalkınma stratejileri gibi deprem yönetimine ilişkin konular ele alınacaktır.Çalıştayda ayrıca depremin yol açtığı ekonomik, sosyal ve psikolojik yaralarının sarılması açısından sorunlar ve çözüm önerileri tartışılacak.

Çalıştay programında, alanında uzman konuşmacılar tarafından sunumlar gerçekleştirilecek ve katılımcılar, soru-cevap oturumları ve panel tartışmalarıyla konuya dair görüşlerini paylaşacak.

Yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve ilgili paydaşlar arasında iş birliği ve bilgi paylaşımını teşvik etmek amacıyla düzenlenen çalıştayın öğleden önceki oturumuna İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Korkmaz, öğlenden sonraki oturumuna ise İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Boyraz başkanlık edecek.Malatya Turgut Özal Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Özgür Yıldız ve Battalgazi Meslek Yüksekokulu Yönetim ve Organizasyon Bölümü Yerel Yönetimler Programı Öğr. Görevlisi Cumali Aydoğan çalıştayda birer sunum gerçekleştirecek.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Kent Konseyi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Fırat Üniversitesi ve İstanbul Maltepe Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenecek olan “Deprem Sonrası Malatya’nın Geleceği” konulu çalıştay, 13 Haziran 2023 Salı günü Malatya MövempickOtel’de gerçekleştirilecek. Saat 09.00’da başlayacak Çalıştay saat 16.30’da tamamlanacak.

 

 

TR