Bilim, Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite...

MTÜ’den Online Eğitim Rehberi

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi  Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü tarafından koronavirüs kapsamında alınan tedbirler nedeniyle başlatılan Uzaktan Eğitimin daha verimli geçmesine katkı için “Online Eğitimde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar” başlıklı rehber hazırlandı. Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Artık olağanüstü durumlarda öğrencisinin evine giden bir üniversite modeli ortaya çıktı.  Biz üniversite olarak bunu başardık.” dedi.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında üniversitelerde uzaktan eğitimin başlatılması üzerine Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığı ile öğrencilere kesintisiz uzaktan eğitim imkanını ulaştıran MTÜ, bu konudaki bilgilendirme çalışmalarını da sürdürüyor.

MTÜ Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyelerince hazırlanan Online Eğitim Rehberinde ortam ve fiziki şartların çok önemli olduğuna işaret edilerek, “Ders verilecek ortamın sessiz, iletişime engel yaratacak ve her türlü gürültüden uzak olması tercih edilmelidir. Kamera açısı içinde gözü yoracak, dikkati dağıtacak detayların olmaması, mümkün ise düz bir arka plan zeminin olmasına dikkat edilmelidir.” şeklindeki uyarılar da yapıldı.

Online Eğitim Rehberinde öğrencilerin kamera karşısında doğru duruş açısının nasıl olması gerektiği ve bilgisayarın ne şekilde ayarlaması konusundaki teknik bilgiler de aktarılırken, öğrencilere evde  online ders saati öncesinde iletişimi bozmayacak  ortamı ayarlamaları ve aile bireylerini bu konuda bilgilendirmeleri uyarısı da aktarılıyor.

Öğretim Üyelerinin de dikkat etmeleri gereken konu başlıklarının da yer aldığı MTÜ Online Eğitim Rehberinde öğretim üyelerinin kamera karşısında kendilerini rahat hissetmesinin son derece önemli olduğu aktarılırken, online ders anında yapılan yazılı sohbetlerde ders içeresinde okunmasının da çok önemli olduğu kaydediliyor.

-Toplantılar da video konferans sistemi üzerinden

Uzaktan eğitim derslerini Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi üzerinden sorunsuz bir şekilde ulaştıran Malatya Turgut Özal Üniversitesinde senato, fakülte toplantıları, idari personel toplantıları da aynı sistem üzerinde video konferans şeklinde kesintisiz olarak gerçekleştiriliyor. Toplantı esnasında aynı anda belge ve evrakların da katılımcılar tarafından görülmesine imkan  sağlanabiliyor.

-“ Olağanüstü durumlarda öğrencisinin evine giden bir üniversite modeli”

MTÜ Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Küresel bir sorun olan koranavirüs kapsamında ülkemiz de alınmış olan tedbir kapsamında öğrencilerimize uzaktan eğitim imkanını kesintisiz olarak ulaştırıyoruz.  Sürdürülebilir, kesintisiz ve güvenli eğitim sistemi artık yeni dünyanın olmazsa olmazlarındandır. Yaşam boyu süren öğrenim kadar artık uzaktan eğitimde önemlidir.  Üniversitemiz kuruluşunun 1.5 yılında uzaktan eğitim alt yapısını oluşturmuş ve üniversitelerde uzaktan eğitim kararı alınır alınmaz bu sistemi uygulamaya almıştır. Şu anda hem akademisyenlerimiz, hem idari birimlerimiz uzaktan eğitim ve üniversite yönetim sistemine etapta oldular.  Akademik ve idari toplantılarımızı çok verimli bir şekilde video konferans sistemi ile yapabiliyoruz. Artık olağanüstü durumlarda öğrencisinin evine giden bir üniversite modeli ortaya çıktı.  Biz üniversite olarak bunu başardık. Öğrencilerimizi özlüyoruz, ama ülkemizin geleceği için onların evlerinde sağlıklı bir şekilde kalmalarını istiyoruz. Eğitimin telafisi her zaman var, ama giden hayatların telafisi yoktur. “ şeklinde konuştu.

TR