Bilim, Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite...

MTÜ’den Uluslararası E Panel

Malatya Turgut Özal Üniversitesi, International Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine (IFCC), Türk Biyokimya Derneği işbirliği ile “Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics” and “Laboratory Management and Quality Control” konulu e panel MTÜ Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, IFCC Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tomris Özben, Türk Biyokimya Derneği Başkanı Prof. Dr. Doğan Yücel, African Federation of Clinical Chemistry (AFCC) Başkanı Prof. Dr. Rajiv Timothy Erasmus’tan oluşan organizasyon komitesinin başkanlığında hazırlandı.

 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) tarafından, bir ilk olarak “Klinik Kimya ve Moleküler Teşhis” ve “Laboratuvar Yönetimi ve Kalite Kontrol” konularıın bir arada ele alınacağı online olarak MTÜ Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan “Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics” and “Laboratory Management and Quality Control” konulu E-Panel’e 7 Ülkeden, 10 panelistin sunum ve konuşmaları ile gerçekleştirilecek.

 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından düzenlenen ve üniversitenin Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (MTÜ-UZEM) sistemi üzerinden yapılacak olan “Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics” and “Laboratory Management and Quality Control” konulu E panel 30 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 11:00’de başlayacak. E-Konferans aynı zamanda üniversitenin kurumsal Youtube sayfasında  (https://www.youtube.com/channel/UC1vdFuS3OMIn5jwOIUyAdKQ) ve Instagram sayfasında (@malatyaturgutozaledu) canlı olarak kamuoyu ile paylaşılacak.

 

MTÜ’den Bir ilk Daha

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Pandemiyle birlikte önemi daha da artan tıbbi laboratuvarların yönetimi ve kalite uygulamaları ve laboratuvar tıbbının geleceği konusunun tartışılacağı panele yurtdışından ve ülkemizden değerli bilim insanlarının konuşmaları ile katılacak. Gerçekleştireceğimiz panel sayesinde laboratuvar tıbbında ulusal ve uluslararası uygulamaların entegrasyonu amacıyla bilim insanlarının bilgi alışverişi gerçekleştirilerek, uluslararası düzeyde de farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Karabulut, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi Covid_19 salgını sürecinde eğitim ve akademik faaliyetleri ile topluma karşı sorumluluklarını kesintiye uğratmamıştır. Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizin (MTÜ-UZEM) üzerinden uzaktan eğitim faaliyetlerinin yanında, Covid_19 sürecinde çalıştay, konferans ve panellerde gerçekleştirerek akademik çalışmalarımız devam etmiştir.

Bu kez üniversitemizin MTÜ-UZEM sistemi üzerinden gerçekleştireceğimiz konferans programımız ile “Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics” and “Laboratory Management and Quality Control” konularını her yönüyle ele alarak ülkemizde sağlık alanında yenilikçi yaklaşımları gün yüzüne çıkaracağız.” dedi.

 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Aysun BAY KARABULUT’un moderatörlüğünde gerçekleştirilecek E-Konferans’ın konuşmacıları ve konu başlıkları şu şekilde:

 

  • Prof. Dr. Sergio BERNARDINI

“Covid 19: making the point”

  • Prof. Dr. Tomàš Zima

“Clinical Chemistry and Molecular

Diagnostics” &”Laboratory Management and Quality Control”

  • Prof. Ana-Maria Simundic

“Leadership and management in laboratory medicine”

  • Prof. Dr Khosrow Adeli

“Technological Advances in Laboratory Medicine: Predicting the Lab of the future!”

  • Prof. Rajiv Timothy ERASMUS

“Ethical Issues in Laboratory Management”

  • Prof Tomris Özben

“Recent Advences and challenges in Laboratory Medicine”

  • Prof. Sverre Sandberg

“What is the usefulness of biological variation data”

  • Prof. Dr. Sedef Yenice

“Enhancing the Impact of Clinical Laboratory Management in Value-Based Healthcare”

  • Prof. Dr. Ferhan Sağın

“How the COVID-19 Pandemic has Changed the Research, Training and Supervision in the Clinical Laboratory: Where will We Go from Today?”

  • Ass. Prof. Deniz İlhan Topçu

“Digital Transformation  in Laboratory Medicine: Embracing Data Analytics and Decision Support Systems”

 

TR