Bilim, Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite...

Rektör

 
Malatya Turgut Özal Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli devlet adamlarından ve Malatya’mızın yetiştirdiği mümtaz şahsiyetlerden biri olan 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın anısının memleketinde yaşatılması amacıyla kurulmuştur.
Üniversitemizin kuruluşu, 18 Mayıs 2018 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile yürürlüğe giren 7141 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile gerçekleşmiştir.
MTÜ, İnönü Üniversitesi’nden devralınan Ziraat Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi ve kuruluş kanununda yer alan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi ile Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin yanında Sivil Havacılık Yüksekokulu, Akçadağ, Arapgir, Battalgazi, Darende Bekir Ilıcak, Doğanşehir Vahap Küçük, Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği, Hekimhan Mehmet Emin Sungur ve Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu olmak üzere 8 meslek yüksekokulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ile Eylül 2018’de faaliyetlerine başlamış olan yeni bir üniversitedir.
Üniversitemiz bünyesinde 28 Mart 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararı ile Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Yabancı Diller Fakültesi, 5 Mart 2020 tarihli Yükseköğretim Kurulu Genel Kurul Kararı ile de Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. Destek ve katkılarından dolayı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç’a ve YÖK Üyelerimize şükranlarımı, teşekkürlerimi sunuyorum.
Üniversitemiz; 6 fakülte, 2 yüksekokul, 1 enstitü,  9 meslek yüksekokulu olmak üzere 18 akademik birimi ile Kayısı ve Ürün Geliştirme, Atçılık ve Atlı Sporları, Arı ve Arı Ürünleri Geliştirme, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp, Sürekli Eğitim, Uzaktan Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme, Türkçe Öğretimi ve Kadın ve Aile Çalışmaları olmak üzere 10 ayrı Uygulama ve Araştırma Merkezlerine ilave olarak il merkezinde, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde, Arapgir, Akçadağ, Darende, Doğanyol,  Hekimhan ve Kale olmak üzere 8 ayrı yerleşkede eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir.
Malatya Turgut Özal Üniversitesi, bir şehir üniversitesi olarak yerel değerlerden kopmadan evrensel değerlere ulaşan, yerel değerleri evrensele, evrensel değerleri yerele taşıyan uluslararası bir üniversite idealini yaşatmaktadır.
Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin öncelikli hedefi; şehrimizle, bölgemizle ve yaşadığımız toplumla bütünleşmek, topluma her anlamda hizmet etmek, üretmiş olduğumuz projeler ile gerek iç gerekse dış paydaşlarımıza uluslararası düzeyde eğitim ve akademik imkânlar sunmaktır.
MTÜ olarak ulusal ve uluslararası ihtiyaçlar ile evrensel gerçekler doğrultusunda bilimsel ve akademik çalışmalar gerçekleştirmek öncelikli sorumluluğumuzdur.
Üniversitemiz,  duvarları olmayan günümüz dünyasının gerçeği olan 4. nesil bir üniversitedir.
Ülkemizde ve bölgemizde kalkınmanın hızlandırılması, istihdamın artırılması ve rekabet gücünün yükseltilmesini öncelemekte olup bu doğrultuda öğrencilerini bilgi, beceri, meslek ve iş alışkanlıklarına sahip nitelikli insanlar olarak yetiştirme gayreti içerisindedir.
Malatya Turgut Özal Üniversitesi, ülkemizde etkisini Mart 2020’den itibaren gösteren Covid-19 sürecinde, kuruluşunu 8 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirdiği Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (MTÜ-UZEM) ile uzaktan eğitim sistemine en hızlı ve güncel şekilde, mevcut halinden daha geniş kapsamlı bir biçimde işlerlik kazandırarak öğrencilerini mağdur etmeden eğitsel ve akademik faaliyetlerini yürütmüştür. Üniversite bünyesindeki akademik, bilimsel ve idari toplantılar da yine en verimli şekliyle MTÜ-UZEM sistemi üzerinden yapılmıştır.
Yükseköğretimde ülkemizin istikbali ve istikrarı için bilim üretmeyi mili bir sorumluluk olarak gören Malatya Turgut Özal Üniversitesi eğitim, bilim, girişimcilik, yenilikçilik, hizmet ve sosyal sorumluluk alanlarında Türkiye’de rol model üniversite olmayı kısa sürede başaracaktır.
Üniversitemizin kuruluşunu sağlayan, her aşamada destek ve katkı sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’a, üniversiteyi her alanda sahiplenen kıymetli Malatyalı hemşerilerime, üniversitemizin kısa sürede kuruluşunu ve kurumsal gelişimini tamamlaması için her zaman destek veren YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç’a, YÖK üyelerimize, destek ve katkıları için milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, STK’larımıza, kuruluş ve kurumsallaşma faaliyetlerimizi yürütürken karşılaştığımız muhtelif sıkıntı ve sorunlara rağmen yılmadan görevlerini sürdüren ve kısa sürede çok önemli aşamaları geçmemizde pay sahibi olan akademik ve idari kadrolarımıza ve her zaman övünç kaynağımız olan öğrencilerimize teşekkür ediyorum.

Prof.Dr.Aysun BAY KARABULUT

MALATYA TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ