Rektörümüz Bentli, BilimSenOlFest’in Açılış Törenine Katıldı

Gençler ve çocuklar için atölyeleri, etkinlikleri, robotik eğitimleri, ilham verici konuşmacıları ve sıfır atık projesi gibi etkileşimli faaliyetleriyle bilim, girişimcilik ve sanat alanlarına ilgiyi artırmayı ve farkındalık oluşturma hedefiyle Bilimsenol Platformu ile Malatyalı İş İnsanları Derneği’nin (MİAD) düzenlediği, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu BilimsenolFestivali’nin açılış töreni gerçekleştirildi.

Malatya’da bu yıl ilk kez, 10-12 Temmuz 2023 tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin açılış töreni Malatya Büyükşehir Belediyesi arka tarafında bulunan alanda saat: 15.00’te gerçekleştirildi. BilimsenolFest’in açılış töreninde Malatya Valisi Hulusi Şahin, AK Parti Milletvekili Abdurrahman Babacan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, BilimSenOl Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Emir Belli, il protokolü ve davetliler yer aldı.

Bilimsenol Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Emir Belli yaptığı açılış konuşmasında, “Büyük emek harcayarak, gönüllü ekibimiz ve sponsorlarımızın destekleri ile hayata geçirdiğimiz BilimsenolFest’in bilim, insanlık ve ülkemiz adına başarılı geçmesini temenni ediyorum. Bilimsenol Platformu olarak bilimsel danışmanlığımızı yapan hocalarımıza ve bu organizasyonda bize destek veren, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli konuşmasında, çocukların ve gençlerin bilim, girişimcilik ve sanat alanlarına yönlendirilmesi ve teşvik edilmesi amacıyla gerçekleştirilen BilimSenOlFest’in önemine vurgu yaparak, “İlimizde ve deprem bölgesindeki diğer illerde çeşitli atölyeler kurarak depremin çocuklar üzerindeki etkilerini azaltmaya çalışan BilimSenOl Platformu bu konuda büyük bir rol üstlenmiştir. Bu vesile ile depremlerde kaybettiğimiz canlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Gençlerimizin, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlarda yetişmelerini teşvik etmeli, onları inovasyon ve girişimcilik konusunda desteklemeliyiz. Bu alanlarda yatırımlar yaparak, iş birlikleri geliştirerek ülkemizin geleceğini şekillendirmek için adımlar atmamız gerekiyor. Bu yatırımın öncül koşulu olan eğitimde kalite ve nitelik arttıkça, ülkemizin bilim ve teknoloji alanlarındaki gelişimi hızlanacaktır.” dedi.

            Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin faaliyetleri hakkında da bilgiler aktaran Rektör Bentli, “Üniversitemizin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde inşaat mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, biyomühendislik, bilgisayar bilimleri ve yazılım mühendisliği gibi alanlarındaki eksikliklerimizi tamamlayıp önemli çalışmalar yürütmeyi hedeflemekteyiz.  Henüz bir bilgisayar laboratuvarı bulunmayan öğrencilerimize olan mahcubiyetimizi Yeşilyurt yerleşkemizde bu Fakültemiz için 2 büyük bilgisayar laboratuvarı kurulumu gerçekleştirerek gidermeye çalışıyoruz. Ayrıca fakültemiz bünyesinde kurulan teknoloji ile ilişkili öğrenci topluluklarınca TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali gibi etkinliği yüksek bir organizasyona katılım sağlanacaktır. Üniversitemiz bünyesinde teknoloji ilişkili alanlardan yeni kurulan ve ilk defa öğrenci alacağımız Raylı Sistemler Makine Teknolojisi ve İnsansız Hava Aracı Teknolojisi programları ile bu alanda öğrenci ve öğretim üyesi sayımızı artırmış olacağız. 7+1 Eğitim Modeli ile Mühendislik Fakültemizin öğrencileri eğitimlerinin 7 dönemini üniversitemizde, 1 dönemini ise işletmelerde tamamlayacaklardır. Bu uygulama ile öğrencilerimizi sektörün ihtiyaç duyduğu doğrultuda yetiştirmeyi amaçlamaktayız.” dedi. Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ni bölgenin mühendislik ve teknoloji alanında önemli üniversitelerinden biri haline getirmeyi hedeflediklerini belirten Bentli, konuşmalarını BilimsenolFest’in hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, Festivalin Malatya’ya ve ülkeye hayırlı sonuçlar getirmesi temennisi ile tamamladı.

            Yapılan protokol konuşmalarının ve toplu fotoğraf çekiminin ardından BilimsenolFest’in açılışı töreni sonlandı.

TR