TÜBİTAK – Springer Nature Açık Erişim Anlaşması İmzalandı

Değerli Araştırmacılar,

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen EKUAL Projesi kapsamında, Springer Nature ile 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde “Oku & Yayımla” (Read &Publish) anlaşması imzalanmıştır.

Ulusal düzeydeki bu anlaşma kapsamında, EKUAL üyesi bütün üniversiteler ve kurumlar, Springer Nature yayınevinin 2.300’den fazla e-dergisine erişim sağlamaya devam edecektir. Bununla birlikte, Web of Science’da (SCI, SSCI, AHCI) yer alan, Q1veQ2GrubuSpringer Nature Hibrit Dergilerinde “OriginalArticle”, “ReviewArticle” ve “ContinuingEducation türündeki yayınları için makale sorumlu yazarları üye kurumlardan olduğunda Açık Erişim (AE) desteği alabilecektir. Kapsam içindeki yayınların Makale İşlem Ücreti (APC), TÜBİTAK tarafından karşılanmış olacaktır.

TÜBİTAK ULAKBİM ve Springer Nature arasında imzalanan anlaşma 01 Ocak 2024 itibari ile aktif hale gelmiştir.

Söz konusu anlaşma kapsamında yıllık AE makale yayımlama kotası bulunmaktadır. Kotanın bitmesi durumunda, APC ücretlerinin yazarlar ya da kurumlarınca ödenmesi gerekecektir.

Anlaşma şartlarına göre kurumlar için bir “AE makale kota tahsisi” yapılmayacaktır. Söz konusu dergilerde makalesi kabul edilen sorumlu yazarın yayını, yazarın istemesi halinde, yayının geliş sırasına göre sıraya girecek ve kota bulunması durumunda, kriterlere uyan makalelerin AE yayımlanması için TÜBİTAK ULAKBİM tarafından onay verilecektir.

AE makale yayımlama desteği yapılacak dergi listesi (01.01.2024 – 31.12.2024 arası geçerli olan) aşağıdaki linkten incelenebilir.

Yukarıda bahsedilen dergi grubu ve yayın türünde olan ve kota olması halinde AE desteği sağlanacak yayının, sorumlu yazarının (correspondingauthor) EKUAL Üyesi kurum çalışanı olması ve yayındaki ismi altında üye kurum adının geçmesi yeterli olacaktır.

 

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Springer Anlaşmalı Dergi Listesi 

Open access agreement for Turkey

 

 

TR