Türkiye’de Finansal Yatırımın Geleceği Üzerine Çevrim İçi Seminer Düzenledik

Dijitalleşen ve merkezileşen para ekonomilerinin de etkisiyle işlem hacmi çeşitlenen borsa ekosistemi yeni yatırım fırsatlarını ve risklerini beraberinde getirirken, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültemiz Ticaret ve Finansman Bölümünün düzenlediği çevrim içi seminerde mevcut işleyiş ve gelecek göstergeleri üzerine uzman tespitleri paylaşıldı.

Kripto para ekonomileri, yeni şirketleşme trendleri, blok zincir tabanlı ekonomik model genleşmeleri ve küresel krizlerin yerel etkileri çerçevesinde risk fırsat ve risk faktörlerinde değişimler yaşanan borsa yatırımcılığı, çevrim içi seminerimize davet edilen Marbaş Menkul Değerler A.Ş. Yatırım Uzmanı ve Şube Müdürü Mertcan Karatepe’nin “Borsadaki İşleyiş ve Yatırım Fırsatları” başlıklı sunumuyla çeşitli öngörüler ve analizler ışığında açıklığa kavuştu. Mevcut borsa sistemlerindeki yatırım anlayışının değişimi ve emtia bazlı yaklaşımın yerini alan yeni değer üretimleri hakkında bir yapısal sistem okuması yaparak söze başlayan Karatepe, uluslararası indeksler ve ulusal entegrasyon konularını yorumladı. Yatırımın yeni pozisyonundaki fırsatlardan da bahseden Karatepe, risk faktörleri ve alternatif garanti yönelimleri hakkında örnek olay anlatımları yaptı. Genel olarak Türkiye’de finansal piyasaların temel dinamiği olan borsaların önemi, yatırım fırsatları ve piyasaların uluslararası gelişimini anlatan Karatepe, borsaların özellikle son dönemlerde en kazançlı yatırım araçlarından olduğunu, Türkiye’de borsaların yatırım fırsatlarının devam ettiğini, bünyesinde güvenli yatırım araçlarını barındırdığını ifade etti.

Seminer sonunda Karatepe’ye teşekkürlerini ileten Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oktay Kızılkaya, “Bugün paylaşımına ortak olduğumuz bu değerli bilgiler, tüm dünyanın en güçlü ve kapsamlı ekonomik faaliyeti olan finans yatırımcılığının günümüzde aldığı yeni biçimi anlamak açısından çok önemliydi. Sayın Karatepe’nin seçmiş olduğu konu başlığı, bireysel yatırımcıların bazı risklere karşı tedbirli, fırsatlara karşı duyarlı olmasını teşvik edecek çok sayıda somut örneği bizlere sundu. Bu bilgilerin hem bir finansal farkındalık, hem finans okur-yazarlığı hem de yenilikçi finansal çözümler açısından yol gösterici olmasının bilinciyle gelecekte daha sık bir araya gelme planımızı duyurmak isterim.” dedi.

TR