“Yaşar KAYAHAN’ın Ağzından Malatyalı Fahri” isimli belgesel filminin ilk gösterimi yapıldı

Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık  Fakültesinin organizasyonu ile Malatyamızın önemli değerlerinden Fahri Kayahan’a ithaf edilen “Yaşar KAYAHAN’ın Ağzından Malatyalı Fahri” belgesel filminin ilk gösterimi Battalgazi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Proje Koordinatörlüğünü Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Ersan Çiftci’nin yürüttüğü, yönetmenliğini Dr. Öğr. Üyesi Ersin Aycan’ın yaptığı belgesel yoğun ilgi gördü.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan Proje Koordinatörü Prof. Dr. Ersan Çiftci; “Bu özel gün Malatyamızın kültür abidesi olan, Türkiye çapında tanınan bir müzik insanı olan Malatyalı Fahri Kayahan’ı, onun hayatını, yaşamından kesitleri, amcasının oğlu Yaşar Kayahan’ın ağzından derlediğimiz bu belgesel filmin ilk gösterimine hoşgeldiniz. Uzunca bir süreçte oluşan, derlenen belgesel filmine katkıları olan herkese ve  sizlere katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Recep Bentli ise konuşmasına “ Geçen hafta yapmayı planladığımız program, İsrail tarafından sivillere yönelik saldırılar ve son olarak 17 ekimde bir hastaneye gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrası hayatını kaybedenler için ilan edilen milli yastan dolayı ertelenmişti. Programa başlamadan önce vefat eden Filistinli kardeşlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Aslında biz programı 19 Ekim’de yapmayı planlamıştık, 19 Ekim Malatya yerel basınının 100. yaş günüydü, buradan tüm yerel basınımızın güzide temsilcilerini tebrik ediyorum. Yerel basınımızın 100. yılını kultuyorum.”diyerek başladı.

Bentli konuşmasının devamında: “Sanat ve sanatçı toplumun en büyük dinamiklerinden biridir. Sanatçı bulunduğu dönemi etkileyerek, toplumun kültürüne ve geleceğine yön verir. Hemşehrimiz Fahri Kayahan eserleri ile toplumumuzda büyük etkiler bırakmış, sanatı ve sanatçı kişiliği ile tüm Türkiye tarafından takdir edilmiştir. Ülkemiz ve Malatyamız için önemli bir sanatçı kimliği taşıyan Fahri Kayahan hakkında bir çok televizyon programı ve belgesel çekilmiştir. Bugün de bu eserlerden bir başkasını izleyeceğiz. Kendisinin akrabası olan Yaşar Kayahan’ın ağzından hemşehrimizi dinleyerek tarihe kısa bir yolculuğa çıkacağız. Bu etkinlikle birlikte üniversitemizin sanata, sanatçıya, tüm sanatsal faaliyetlere desteklerimizi sürdürme kararlılığında olduğumuzu bildirmek isterim. Sinema, tiyatro gibi faaliyetlerde bu öğretim yılında tekrar birlikte olmayı diliyorum. Filmde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Herkese iyi seyirler diliyorum.” dedi.

Büyük beğeniyle izlenen belgesel film gösterimi programına, Malatya valimiz Sayın Ersin Yazıcı, Rektürümüz Prof. Dr. Recep Bentli, Malatya Büyükşehir Belediyesi başkan vekili Mehmet Çolak, Battalgazi Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmet Sarıgül, Yeşilyurt Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Cüreoğlu, üst yönetim, öğretim üyelerimiz, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. Program filmde emeği geçenlere çiçek takdimi ile son buldu.

TR