Ziraat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Tohum Ekme Etkinliğine Katıldık

Ziraat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tohum ekme etkinliğine katıldık.
Malatya Ziraat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ait 200 dekarlık alanda buğday ekimi için düzenlenen tören ile ilk buğday tohumları toprakla buluştu.
Törene Rektör yardımcımız Prof. Dr. Orhan Gündüz, Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Dekanı Hakan Yıldırım, Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, İl Tarım Müdürü Osman Akar, Battalgazi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şanlı Kabaktepe, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Sıddık Doğan, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Korkmaz katıldı.
Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır Konuşmasında “300 dekar üretim alanının bulunduğu okulda 200 dekarlık alana buğday ekiminin gerçekleştirileceğini belirtti. Okulda 25 bin ekmek üretimi yapılan fırın bulunduğunu belirten Bakır; hasat sonu elde edilecek buğdayı ekmek üretiminde kullanacaklarını eğitim gören öğrencilerin bu sayede okul harçlıklarını çıkardığını, ilimizde milli eğitim bünyesindeki yurtların ekmek ihtiyacının karşılandığını söyledi.”
Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Gündüz ise “Lisemize ait arazide üretilen buğdayın endüstriyel kullanımına yönelik gelişmeleri memnuniyetle takip ediyoruz. Malatya Turgut Özal Üniversitesinin öğrencilerinin bir kısmı Malatya Ziraat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden geliyor. Üniversite olarak lisemizle birlikte işbirliği faaliyetlerini geliştirmek istiyoruz.” Dedi.
İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar’da tarım sektörünün vazgeçilmez bir sektör olduğuna vurgu yaparak, “Tarım sektörü üzerinde durulması gereken en önemli sektör. İnsanlara yeterli ve güvenli gıda arzı açısından da geleneksel yöntemlerden ayrılıp daha bilimsel yöntemlerle tarımsal üretimin sağlanması gerekiyor” dedi.
Malatya Tarım Platformu Başkanı İhsan Akın’da üretmenin önemine değinerek, “Üretmenden hiç bir yere varamazsınız. İsraf eden iflas eder, üreten hükmeder anlayışı ile bunu her platformda dile getiriyoruz. Ülke olarak ihraç eden değil ithal eden taraf olmamız gerekiyor. Bu nedenle de bu üretime destek olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmalardan sonra ilk tohumlar protokol, katılımcılar ve öğrenciler tarafından toprakla buluşturuldu.

TR